اصلاح بتن با گرافن، میزان انتشار دی‌اکسیدکربن را کاهش داد

یافته‌های شرکت بیوگرافن سلوشنز نشان می‌دهد که افزودنی گرافنی این شرکت می‌تواند موجب کاهش انتشار دی‌اکسیدکربن در اتمسفر شود.

بیوگرافن سلوشنز (Bio Graphene Solutions) اخیراً از توسعه اولین محصول گرافنی خود برای بازار بتن خبر داد.

BGS با استفاده از توانایی خود در تبدیل ۱۰۰ ٪ مواد آلی به گرافن با کیفیت بالا از طریق فرآیند CleanTech، یک ترکیب با عملکرد قوی را برای طرح‌های مخلوط بتونی تجاری ایجاد کرده است.

این شرکت برای مقابله با حذف سیمان که ماده اتصال‌دهنده در ترکیب بتن است و به دلیل فرآیند تولید آن بیش از ۸٪ از انتشار CO2 جهانی را به عهده دارد، شروع به کار کرد. بنا بر گزارش‌ها، ترکیب گرافن این شرکت می‌تواند حداقل ۱۵ ٪ از محتوای سیمان در بتن را بدون قربانی کردن عملکرد بتون، حذف کند.

BGS معتقد است که ترکیبات تقویت شده با گرافن این شرکت تنها محصول موجود در بازار است که می‌تواند حذف سیمان را با استفاده از فناوری نانو و گرافن تسهیل کند و هم هزینه‌های قابل توجهی را کم می‌کند و هم از میزان انتشار CO2 کاسته می‌شود.

پس از انجام بیش از ۳۰۰۰ تست استحکام فشرده‌سازی و تمرکز بر روی طرح مخلوط بتونی ۴۰MPa (که به طور معمول برای آپارتمان‌ها استفاده می‌شود)، BGS موارد زیر را با ترکیب گرافن خود گزارش داد:

  • پس از حذف ۱۵ ٪ از محتوای سیمان، ۲۵ ٪ افزایش استحکام در ۷ روز اول کار دیده شد و افزایش قدرت در طی یک دوره ۲۸ روزه حفظ یا افزایش می‌یابد.
  • پس از حذف ۱۵ ٪ از محتوای سیمان، یک مخلوط ۴۰MPa همانند یک ترکیب ۶۰ مگاپیکسلی پس از ۲۸ روز عمل می‌کند.
  • پس از حذف ۱۵ ٪ از محتوای سیمان در مدت زمان کوتاهی، استحکام بالایی دیده شد، این کار با استفاده از آزمایشات ۴۰MPa در ۵ روز به دست آمد در حالی که نمونه کنترل برای رسیدن به استحکام مشابه، به ۲۸ روز زمان نیاز داشت.
  • نرخ کارآیی قابل قبول مورد نیاز برای استفاده تجاری
  • تکرارپذیری موفق نتایج آزمایش‌ها

طبق گزارش‌ها، کلیه آزمایشات بتن و داده‌های مربوط به نتایج شرکت توسط آزمایشگاه بتن دارای مجوز در انتاریو انجام و تأیید شد.

لیام فارل، مدیرعامل این شرکت، اظهار داشت: «تأثیر حذف کربن از ترکیب بتن گرافنی ما بسیار معنی‌دار و  قابل اندازه‌گیری است. طبق اعلام انجمن سیمان پورتلند (PCA)، تولید سیمان برای هر پوند سیمان ساخته شده ۰٫۹ پوند CO2 تولید می‌کند. توانایی ما برای از بین بردن ۱۵ ٪ از محتوای سیمان در یک مخلوط ۴۰MPa معادل از بین بردن ۴۸۰ کیلوگرم CO2 در هر کامیون بتن است، که حداقل ۵ برابر بیشتر در مقایسه با فناوری پیشرو در بازار در حذف کربن است. برای چشم‌انداز این مسئله، اگر ما در بازار محلی فقط به انتاریو نگاه کنیم ما معتقدیم که این رقم معادل بیش از ۲۰۰،۰۰۰ تن CO2 است.»