کیت تشخیص طبی نانویی هزار برابر حساس‌تر از کیت‌های معمولی

کیت تشخیص بیماری با کمک نانوذرات ساخته شده که هزار برابر حساس‌تر از کیت‌های تشخیص رایج است. لیسانس این فناوری به شرکت آروجنت بیوساینس برای تجاری‌سازی داده شده است.

زمانی‌که سریکانث سینگامانین و گای جنین، اساتید دپارتمان مهندسی مکانیک و علوم مواد در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئی، در اواخر سال ۲۰۱۹ همکاری جدیدی با محققان دانشکده پزشکی آغاز کردند، آن‌ها نمی دانستند چشم انداز تحقیقات بیماری‌های عفونی به زودی تغییر می‌کند. در یک اتاق کنفرانس مشرف به پارک جنگلی در یک روز زیبا پاییزی، این تیم یک هدف در ذهن داشت: با بزرگترین مشکل بیماری عفونی که در آن زمان جهان را در گیر کرده بود، مقابله کنند.

گای جنین می‌گوید: «من و سریکانث سینگامانین دیدگاه ساخت یک ابزار تشخیصی ساده و کمّی داشتیم، بنابراین ما با پزشکان بیماری عفونی در ارتباط بودیم و از آن‌ها پرسیدیم مهمترین سؤالاتی که می‌توان به آن‌ها پاسخ داد چه چیزی است؟»

وی افزود: «گرگ استورچ به ما گفت که یکی از مهمترین چالش‌های پیش رو در زمینه بیماری عفونی، یافتن راهی برای فهمیدن سریع این سوال است که بیمار عفونت باکتریایی دارد و باید آنتی‌بیوتیک دریافت کند یا عفونت ویروسی است، که برای آن آنتی بیوتیک مؤثر نخواهد بود.»

استورچ گفت: «حتی با پیشرفت‌های بزرگی که در تشخیص بیماری‌های عفونی انجام شده است، هنوز فضا برای آزمایش‌های ساده، سریع و حساس وجود دارد. اگر آنها بتوانند اطلاعات کمّی را ارائه دهند، بسیار قدرتمند خواهد بود. کیت‌های تشخیصی با این خصوصیات می‌تواند در آزمایشگاه‌های پیشرفته به کار گرفته شود.»

این گروه در تلاش برای غلبه بر این محدودیت‌ها روی توسعه ابزار تشخیصی نقطه مراقبت متمرکز بود. سریکانث سینگامانین و آزمایشگاه وی نانوذرات فلورسنت بسیار درخشان را به‌نام Plasmonic-Fluors ایجاد کردند که می‌توانند به سرعت در یک سکوی آزمایش مشترک، سنجش جریان جانبی (LFA) ادغام شوند.

LFASهای تقویت شده با پلاسمون (P-LFA) موجب بهبود تست‌های سریع ارزان قیمت شده و میزان حساسیت مورد نیاز پزشکان برای اعتماد به نتایج آزمایش بدون نیاز به تأیید مبتنی بر آزمایشگاه را بهبود می‌بخشد.

براساس اطلاعات منتشر شده، P-LFAهای این تیم ۱۰۰۰ برابر حساس‌تر از LFAهای معمولی هستند که از طریق یک رنگ و سیگنال فلورسانس روی نوار نتایج را نشان می‌دهند. هنگامی که با استفاده از یک اسکنر فلورسانس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت، P-LFAها نیز به طور قابل ملاحظه‌ای سریع‌تر از آزمایش‌های استاندارد طلا عمل کرده و به جای چندین ساعت، با حساسیت قابل مقایسه، تنها ۲۰ دقیقه برای ارائه نتیجه زمان نیاز داشتند. P-LFAها می‌توانند غلظت پروتئین‌ها را تشخیص و تعیین کنند و پزشکان را قادر می‌سازد عفونت‌های باکتریایی و ویروسی و همچنین نشانگرهای التهابی را که به سایر بیماری‌ها اشاره دارد، تشخیص دهند.

سریکانث سینگامانین توضیح داد: «Plasmonic-fluorsاز نانوذرات فلزی تشکیل شده‌اند که به‌‌عنوان آنتن برای جذب نور و تقویت نشر فلورسانس فلوروفورهای مولکولی، استفاده می‌شوند.»

لیسانس فناوری P-LFA از طرف دانشگاه واشنگتن به شرکت آروجنت بیوساینس (Auragent Bioscience LLC) اعطاء شده است.