مهلت فراخوان صندوق راه ابریشم تا ۱۵ خردادماه/ حمایت از ۶ طرح تحقیقاتی مشترک با تمرکز بر موضوع زیستی و فناوری نانو

مسئول روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور گفت: هشتمین فراخوان مشترک بنیاد علم ایران با آکادمی علوم چین موسوم به صندوق علمی مشترک راه ابریشم تا ۱۵ خردادماه سال جاری مهلت ارسال دارد و در این دوره از فراخوان با تمرکز بر موضوع زیستی و فناوری نانو، ۶ طرح مورد حمایت صندوق قرار خواهد گرفت.

جواد بیگی مسئول روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در خصوص مهلت شرکت در فراخوان صندوق راه ابریشم توضیح داد: هشتمین فراخوان مشترک بنیاد علم ایران (INSF) با آکادمی علوم چین (CAS) موسوم به صندوق علمی مشترک راه ابریشم تا ۱۵ خرداد ماه سال جاری خواهد بود. این فراخوان به صورت مشترک بین پژوهشگران ایران و چین صورت می‌گیرد و با هدف حل برخی از مسائل و مشکلاتی که راه حل آن‌ها از مسیر علمی می‌گذرد، برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: تاکنون ۷ فراخوان موفق داشتیم و در این دوره از فراخوان تمرکز بر موضوع زیستی و فناوری نانو است و ۶ طرح مورد حمایت صندوق قرار خواهد گرفت.

بیگی در ادامه به برگزاری کارگاه‌های آموزشی هم اشاره کرد و افزود: در کنار حمایت از ۶ طرح، کارگاه‌های تخصصی هم با حمایت صندوق برگزار خواهد شد تا کمک به حل مسائلی شود که پژوهشگران داخلی با همکاری پژوهشگران چینی برای رفع آن تلاش می‌کنند.

وی تصریح کرد: تاکنون و در ۷ دوره گذشته، ۴۰۰ طرح بین‌المللی دریافت شده بود که در مجموع ۳۸ طرح به تصویب رسیده است. در حال حاضر از این تعداد، ۲ طرح به اتمام شده و ۳۶ طرح در حال ادامه مراحل تحقیقاتی هستند.

مسئول روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور گفت: میزان مبلغی که برای حمایت از طرح‌های مصوب در ۷ فراخوان گذشته، پرداخت شده، در حدود ۱۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: همچنین ۲۰ کارگاه مشترک نیز با همکاری محققان چینی تاکنون برگزار شده است و‌امیدواریم همکاری‌های تحقیقاتی محققان دو کشور بتواند در حل مشکلات و چالش‌های موجود، راهگشا باشد. ‌‌‌‌‌‌‌