امضای قراردادصنایع نانو تک آینده و شرکت مارال پوشش نانو برای تولید پوشش‌های فوق‌آب‌گریز

قرارداد سرمایه‌گذاری بین هلدینگ دانش‌بنیان صنایع نانو تک آینده (صنتا) و شرکت دانش‌بنیان مارال پوشش نانو به منظور تولید پوشش‌های فوق آب‌گریز به امضا رسید.

هلدینگ دانش‌بنیان صنایع نانوتک آینده (صنتا) در راستای حمایت از صنایع دانش‌بنیان و همچنین پاسخگویی به تقاضای پوشش‌های نوین فوق‌آب‌گریز در کشور اقدام به انعقاد قرارداد سرمایه‌گذاری با شرکت دانش‌بنیان مارال پوشش نانو نمود.

در طبیعت سطوح مختلفی از قبیل بال‌های پروانه و برگ‌های کلم وجود دارد که خواص فوق آب‌گریزی از خود نشان می‌دهند. یکی از بهترین این مثال‌ها، سطوح برگ‌های نیلوفر آبی (Lotus leaf) است. در سال‌های اخیر با الهام از طبیعت روش‌های نوینی برای تولید پوشش‌های سوپرآب‌گریز توسعه داده شده است. یکی از با کیفیت‌ترین نوع پوشش‌های فوق‌آب‌گریز، پوشش‌های پلی یورتانی است. پلی‌یورتان (PU) نام عمومی پلیمرهایی است که دارای پیوند یورتانی (NHCOO) می‌باشند. پیوند یورتانی از طریق واکنش افزایشی بین یک گروه ایزوسیانات و یک ترکیب دارای هیدروژن فعال مثل گروه هیدروکسیل تشکیل شده است. گروه‌های ایزوسیانات به شدت واکنش‌پذیر بوده و به همین علت پیشرفت واکنش آن‌ها نیاز به افزایش دما ندارد (واکنش در دمای محیط صورت می‌گیرد). ترکیباتی که دارای بیش از دو گروه هیدروکسیل (OH) باشند را پلی اُل می‌نامند و در سنتز پلی‌یورتان معمولا از گونه‌های پلی اترپلی ال، پلی استرپلی ال و پلی کربنات پلی ال استفاده می‌شود. ترکیباتی که دارای گروه ایزوسیانات هستند عبارتند ازتولوئن دی ایزوسیانات (TDI)، دی فنیل متان دی ایزوسیانات (MDI) وهگزا متیلن دی ایزوسیانات (HDI). پوشش‌های پلی یورتان دوجزیی به علت مقاومت شیمیایی و سایشی خوب درپوشش قطارها، پل‌ها و کامیون‌ها استفاده می‌شوند. درپوشش‌های درمعرض نورخورشید ازایزوسانات‌های آلیفاتیک مانند HDI استفاده می‌شود چرا که دربرابر اشعه فرابنفش مقاوم هستند.

لازم به ذکر است که پوشش‌های نوین سوپرآب‌گریز پولی‌یورتانی به جهت کاهش چسبندگی خزه و … در استخرهای پرورش ماهی و همچنین کاهش خوردگی سطوح زیرین ماشین‌ها کاربرد فراوان دارد.

هلدینگ دانش‌بنیان صنتا با همکاری شرکت دانش‌بنیان مارال پوشش نانو با سرمایه‌گذاری در تولید پوشش‌های فوق‌آب‌گریز این محصولات را در مقیاس صنعتی وارد بازار کشور خواهند نمود. با اجرای این طرح سرمایه‌گذاری محصولات زیر وارد بازار کشور خواهد شد:

۱ . پوشش سوپر آب‌گریز استخر

۲ . پوشش سوپر آب‌گریز برای پوشش‌دهی سطح زیرین خودرو

طبق برآوردهای صورت گرفته، با اجرای این طرح پیش‌بینی می‌شود که تا انتهای سال ۱۴۰۵ بیش از ۲۰۰ تن از محصولات فوق‌آب‌گریز در کشور تولید شود. با در نظر گرفتن نیاز آینده بازار، مزیت رقابتی و همچنین کیفیت قابل توجه پوشش‌های تولید شده، انتظار بر این است تا علاوه بر کاهش واردات محصولات فوق آب‌گریز، صادرات این محصول به کشورهای همسایه نیز رقم بخورد.