ساخت بانداژی که عفونت ویروسی را به سرعت تشخیص می‌دهد

محققان دانشگاه نیویورک ابوظبی یک آزمایش سریع جدید برای تشخیص COVID-19 ایجاد کرده‌اند. آنها بانداژی ساختند که به نانوذرات طلا برای تشخیص سریع آنتی‌بادی‌های ایمنی در جریان خون متکی است.

این آنتی بادی‌ها که IgM و IgG نام دارند، به طور طبیعی در نتیجه عفونت SARS-CoV-2 در بدن تولید می‌شوند، بنابراین به عنوان نشانگرهای زیستی ارزشمند برای شناسایی افراد آلوده و نظارت بر گسترش همه گیری‌ها عمل می‌کنند. این فناوری نوآورانه، مقرون به صرفه بوده و استفاده از آن آسان است و می‌توان آن را در کوتاه‌ترین زمان برای تشخیص سایر عفونت‌های بیماری‌زا در همه گیری‌های آینده با استفاده از آنتی ژن‌های خاص پاتوژن‌های نوظهور اصلاح کرد.

این آزمایش را می‌توان در خانه و با استفاده از چسباندن این باند مخصوص روی نوک انگشت که از قبل با چیز نوک‌تیزی سوراخ شده، استفاده کرد. این بانداژ درست مانند بانداژ معمولی برای پوشاندن و محافظت از زخم استفاده می‌شود. این ابزار با نانوذرات طلا مهندسی شده کار می کند.

این راهبرد با استفاده از رویکردهای فناوری نانو برای شناسایی و اتصال به آنتی‌بادی‌های IgM و IgG با حساسیت بالا، مهندسی شده‌اند. هنگامی که این اتفاق می افتد، تغییر رنگ، وضعیت عفونت فرد را نشان می دهد.

این باند با هزینه کم و یکبار مصرف است، بنابراین نوید تشخیص و غربالگری در مقیاس بزرگ را می‌دهد، از جمله در خانه‌ها، در مراکز عمومی، و در مناطق روستایی که دسترسی محدودی به امکانات تست پیشرفته دارند می‌توان از آن استفاده کرد.

تیم تحقیقاتی دانشگاه نیویورک ابوظبی به رهبری محمد قصائمه، دانشیار مهندسی مکانیک و مهندسی زیستی، در مقاله‌ای که در مجله Microsystems and Nanoengineering منتشر شده است، روند توسعه این فناوری را توضیح داد.

محمدین دلیورمن، یکی از نویسندگان این مقاله، گفت: «این آزمایش کاربرپسند به سرعت و با دقت وجود آنتی بادی‌های IgM و IgG را برای SARS-CoV-2 شناسایی می‌کند و اطلاعات حیاتی در مورد پاسخ ایمنی به عفونت را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. درقدم بعد ما پتانسیل این فناوری را در شناسایی و غربالگری سایر عفونت‌های ویروسی در حال ظهور بررسی خواهیم کرد. همچنین قصد داریم تا میکروسوزن‌های متخلخل زیست تخریب پذیر را در بانداژ بگنجانیم، تا از طریق سوراخ کردن درجا، کار تشخیص را انجام دهیم.»

مهم این است که غربالگری بلادرنگ عفونت ویروسی با استفاده از تست‌هایی مانند این باند می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری از شیوع و بیماری‌های همه گیر آینده با امکان تشخیص زودهنگام داشته باشد. این آزمایش‌ها اگر با خوانش تلفن‌های هوشمند ترکیب ‌شوند، این امکان را برای دولت‌های محلی و مقامات بهداشتی فراهم می‌کند تا شناسایی زودهنگام افراد آلوده، از جمله کسانی که بدون علامت هستند، فراهم شود.