از مخمرهای نان، می‌توان حسگر کرونا ساخت

نانوکاوشگرهای پودری که در مؤسسه مهندسی زیستی و نانوتکنولوژی استرالیا (AIBN) ساخته شده‌اند، مخمر مصنوعی هستند که می‌توانند در محیط‌هایی مانند فرودگاه‌ها، بیمارستان‌ها، استادیوم‌ها و فاضلاب‌ها برای شناسایی نشانگرهای زیستی کرونا مستقر شوند.

پروفسور مت ترائو، محقق ارشد و مدیر مرکز تخصصی نانوپزشکی AIBN، گفت که این نانو کاوشگر مخمری را می‌توان در پلتفرم‌های آزمایش کووید-۱۹ فعلی ادغام کرد.

پروفسور ترائو گفت: «مخمر از دیرباز یک ماده ارزان و فراوان در نان و ماءالشعیر بوده است و به لطف خواص شیمیایی منحصر به فردش، اکنون می‌توان از آن در فناوری‌های تشخیصی استفاده کرد که از نظر سرعت و حساسیت رقیب تست PCR برای هستند.»

ما اغلب از مخمرها به عنوان کارخانه‌های زیستی یاد می کنیم زیرا آنها قدیمی‌ترین میکروارگانیسم‌های صنعتی هستند. وی گفت: «در این مورد، ما از همان سیستم‌های تولید مواد غذایی ارزان قیمت و مقیاس‌پذیر برای ایجاد پودر حسگری استفاده می‌کنیم که می‌تواند در محیط مستقر شود تا طیفی از تهدیدات ویروسی را شناسایی کند.»

در این نانوپیمایشگر، از روش‌های آنالیز فلورسنت، آنالیز الکتروشیمیایی یا مبتنی بر رنگ برای بررسی استفاده می‌شود تا ببینند آیا فرد در معرض ویروس قرار گرفته‌ یا خیر.

دکتر سلواکومار ادواردراجا، محقق AIBN، گفت: «فناوری حسگری مبتنی بر مخمر را می‌توان به طور ژنتیکی برای شناسایی سویه‌های ویروسی خاص، مانند انواع کووید-۱۹، مثلا اومیکرون یا دلتا، برنامه ریزی کرد و به سیستم‌های بهداشتی در زمینه تهدیدات ویروسی جدید و نوظهور که از حیوانات به انسان منتقل می‌شود، کمک کرد.»

دکتر ادواردراجا گفت: «جهش مداوم ویروس کرونا موجب شده تا دیگر برای آزمایش،  پاسخ اینکه آیا فردی آلوده شده است یا خیر کافی نباشد. باید نوع ورژن ویروس نیز مشخص شود. اکنون باید بتوانیم به سرعت تشخیص دهیم که یک بیمار دارای کدام نوع بیماری است، از کجا آمده است و برای درمان آن چه باید کرد.»

دکتر کریس هاوارد، یکی از نویسندگان تحقیق، گفت که ماهیت مقرون به صرفه و مقیاس‌پذیر نانوکاوشگر مخمر به این معنی است که این فناوری ابزاری قابل دسترس برای سیستم‌های دفاع در برای همه‌گیری است.»

دکتر هاوارد گفت: «اگر می‌خواهیم جلوی نفوذ انواع جدید و شدیدتر را بگیریم، به ابزارهای تشخیصی نیاز داریم که سریع ساخته و توزیع شوند و بتوان آن‌ها را برای طیف وسیعی از فرآیندهای آزمایشی در محل بهینه کرد.»

با توجه به اینکه مخمر بسیار ارزان است، این فناوری می‌تواند برای مناطق کم برخوردار جهان که نمی‌توانند تست‌های تشخیصی گران‌قیمت فعلی را انجام دهند، مهم باشد.