قراردادی برای استفاده از پوشش نانویی در پروانه کشتی‌ها

با انعقاد قراردادی، از پوشش سه لایه گرافنی در پروانه کشتی‌ها استفاده می‌شود. این پوشش به کاهش نویز، حذف زیست‌کش‌ها و افزایش سرعت حرکت کشتی کمک می‌کند.

شرکت مدیریت کشتی شرق اقیانوس آرام (EPS) مستقر در سنگاپور اعلام کرد که با شرکت کانادایی گرافیت اینوویشن تکنولوژیز (Graphite Innovation & Technologies (GIT)) وارد همکاری شده تا پوشش  مبتنی بر گرافن عاری از زیست‌کش را در پروانه ناوگان خود استفاده کند.

EPS قصد دارد عملکرد شناورهای خود را با استفاده از پوشش زیست‌سازگار، بسیار بادوام و با اصطکاک بسیار کم GIT افزایش دهد و هدف آن بهبود و حفظ رتبه CII است.

این دو شرکت از یک سال پیش شروع به همکاری کردند. EPS پوشش XGIT-PROP را روی پروانه یک تانکر LPG، در کبک اعمال کرد. از زمان استفاده، این کشتی عملکرد شناوری بهبود یافته‌ای را تجربه کرد و رتبه CII خود را حفظ کرده است. به همین دلیل، EPS تصمیم گرفت پذیرش این فناوری را گسترش دهد و قصد دارد این پوشش را بر روی ۱۵ کشتی در سال ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ اعمال کند.

XGIT-PROP یک پوشش پروانه مبتنی بر گرافن است که کارایی پیشرانه را بهبود می‌بخشد و در عین حال سطح پروانه را صاف و عاری از رسوب زیستی می‌کند. استفاده از این پوشش تضمین می‌کند که سموم و بیوسیدهای مضر در اقیانوس آزاد نمی‌شوند.

پاولوس کاراگیانیدیس، مدیر بهینه‌سازی ناوگان در EPS، گفت: «صنعت حمل و نقل به شرکت‌هایی مانند GIT نیاز دارد که در راه حل‌های پوشش پایدار پیشرو باشند. ما پوشش‌های پروانه GIT را به عنوان بخشی از مجموعه راه‌حل‌های خود برای دستیابی به بهره‌وری بلند مدت سوخت و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای می بینیم. ما در تلاش هستیم تا تأثیر مثبتی بر اقیانوس‌ بگذاریم و پوشش‌های GIT  را راهی کلیدی برای انجام آن می‌دانیم. این یک گام پایدار دیگر برای شرکت ما است.»

XGIT-PROP GIT یک فناوری پوشش ۳ لایه مبتنی بر گرافن است که به طور خاص برای مقاومت در برابر شرایط عملیاتی سخت طراحی شده است. این  پوشش توانایی قدرتمندی در آزادسازی رسوبات زیستی دارد و در عین حال سطح صاف پروانه حفظ می‌شود و کاهش نیاز به پولیش پروانه‌ای را در پی خواهد داشت. همچنین راندمان پیشرانه پروانه را حفظ می‌کند و آسیب ناشی از کاویتاسیون را کاهش داده و در نتیجه انتشار نویز را کاهش می‌دهد.

مو الگرومزی مدیرعامل GIT می‌گوید: «EPS شریک ارزشمندی برای ما بوده و ما از کار با آنها در سال گذشته کاملاً لذت بردیم. هیجان زده هستیم که آنها تصمیم گرفتند XGIT-PROP را در کشتی‌های خود اعمال کنند. این پوشش یکی از ساده‌ترین راه ها برای بهبود و حفظ CII در حین دستیابی به اهداف پایداری است.»