باتری نانویی یک شرکت، مورد توجه ناسا قرار گرفته است

شرکت ال‌آی‌اس انرژی که باتری حاوی نانولوله نیترید بور ساخته است، اعلام کرد که به دلیل محافظت در برابر اشعه، سبک‌بودن و کارایی بالا، این باتری‌ها مورد توجه ناسا قرار گرفته است.

باتری‌های لیتیوم یون بخش اعظم انرژی مورد نیاز دنیای دیجیتال ما را تأمین می‌کنند، اما این انرژی بدون تأثیر منفی بر محیط زیست ایجاد نمی‌شود.

کارشناسان شرکت ال‌آی‌اس انرژی (Li-S Energy Ltd) مستقر در استرالیا اعلام کردند که باتری نوآورانه‌ای دارند که در آن قرار است یون‌های لیتیوم با لیتیوم-سولفور جایگزین شود. نتیجه کار، باتری است که تمیزتر، سبک وزن‌تر و با ظرفیت بیشتری نسبت به گزینه‌های دیگر خواهد بود.

در مقایسه با سلول‌های لیتیم یون فعلی، چگالی انرژی گرانشی و چگالی انرژی حجمی این باتری جدید تقریباً دو برابر بیشتر است. گفته می‌شود سلول باتری ال‌آی‌اس انرژی، چگالی انرژی حجمی ۵۴۰ WH/L، چگالی انرژی گرانشی بیش از ۴۰۰ WH/kg و ایمنی بالا را با استفاده از یک الکترولیت با اشتعال پایین ارائه می‌دهد. این شرکت ادعا می‌کند که سلول‌های باتری ال‌آی‌اس انرژی اکنون به اندازه باتر‌ی‌های لیتیم‌یون موجود هستند اما نیمی از وزن آنها را دارند. سلول‌های ۲۰ لایه از فناوری LI-Nanomesh ثبت شده ال‌آی‌اس انرژی استفاده می‌کنند و نانولوله‌های نیترید بور (BNNTS) را در ساخت سلول قرار می‌دهند تا رشد دندریت را کاهش داده و ایمنی و عمر چرخه را بهبود بخشند. سلول‌های آزمایشی عملکرد پایدار بیش از ۱۰۰۰ چرخه شارژ و تخلیه را نشان داده اند در حالی که ظرفیت تقریباً سه برابری یک سلول معمولی لیتیوم یون را حفظ می‌کنند.

استفاده از نانولوله‌ها موجب تاثیر مثبت روی هر سه چالش فوق شده‌ است و باعث عملکرد مطلوب بین لیتیوم و گوگرد را در یک دستگاه ذخیره انرژی شده‌ است.

این شرکت همچنین به ناسا کمک می‌کند تا انسان‌ها را در مریخ مستقر کند. برای کار روی زمین نیز، این شرکت روی استفاده از باتری برای پرواز تمرکز دارد که قرار است از این باتری‌ها در هواپیماهای بدون سرنشین استفاده شود، جایی که آنها انتظار دارند بازار تا سال ۲۰۳۵ بیش از ۳۲ میلیارد دلار در سال باشد.

لی فینیار، مدیر اجرایی شرکت ال‌آی‌اس انرژی در بیانیه مطبوعاتی گفت: «توسعه این سلول‌های باتری جدید اعتبارسنجی دیگری از قدرت تیم علمی و فنی ما است.»