انتشار نتایج آزمایش‌ها روی واکسنی که از ترکیب دو فناوری تشکیل شده است

اچ‌دی‌تی بیو (HDT Bio) یک شرکت خصوصی در مرحله بالینی است که محصولات پیشرفته واکسن RNA را برای درمان و جلوگیری از بیماری‌های عفونی و سرطان ایجاد می‌کند. این شرکت اعلام کرد که داده‌های بالینی نشان می‌دهد که پلت‌فرم واکسن آنها، متشکل از فن‌آوری فرمولاسیون RNA (RepRNA) و Lion ™، دارای مشخصات ایمنی مطلوب‌تر و دوام بالاتر در مقایسه با واکسن‌های خودسازی خودآموزی (REPRNA) تحویل داده شده توسط نانوذرات لیپیدی (LNP) است.

فناوری تحویل اختصاصی LIONTM یک امولسیون نانوذرات روغن در آب پایدار است که بر خلاف فرمولاسیون نانوذرات لیپیدی، که RNA را محاصره می‌کند، به صورت الکترواستاتیک به اسیدهای نوکلئیک متصل می‌شود و از آن محافظت می‌کند. از آنجا که LIONTM مستقل از repRNA ذخیره می‌شود، دارای قابلیت‌های پلاگ‌اند‌پلی است و امکان ارزیابی سریع سازه‌های جدید واکسن را امکان‌پذیر می‌کند.

یافته های کلیدی که در مطالعه روی موش‌ها به دست آمده به قرار ذیل است:

  • تجویز عضلانی repRNA با فناوری (repRNA/Lion) بیان RNA را به عضله محدود می‌کند.
  • REPRNA/LNP هر دو پاسخ ایمنی/التهابی ذاتی محلی و سیستمیک را ایجاد کرده است، در حالی که REPRNA/LION فعالیت ایمنی ذاتی را به محل تزریق محدود می‌کند و پاسخ التهابی سیستمیک ایجاد نمی‌کند.
  • REPRNA/LION با وجود عدم پاسخ سیستمیک، میزان آنتی‌بادی در سطح بالا و پاسخ سلول T به REPRNA/LNP را القا کرد.

نتایج یافته‌های این شرکت نشان داد که واکسیناسیون repRNA با استفاده از فناوری Ion ™ ایمنی قابل توجه، به همراه افزایش اثربخشی و پاسخ به توزیع بیولوژیکی در مقایسه با نانوذرات لیپیدی (LNP) در موش‌ها به نمایش گذاشت. به نظر می‌رسد که این فناوری پتانسیل این را دارد که به عنوان نسل بعدی فناوری پلت‌فرم واکسن استفاده شود.

واکسن شرکت اچ‌دی‌تی بیو از دو جهت با واکسن‌های mRNA فعلی تفاوت قابل توجهی دارد. نخست، محموله RNA آن به‌گونه‌ای طراحی شده که در داخل بدن تکثیر شود. در نتیجه واکسن به‌طور موثر سیستم ایمنی بدن را با دوز بسیار کمتری نسبت به واکسن‌های فعلی فعال می‌کند و باعث افزایش ایمنی و کاهش هزینه‌های تولید می‌شود. دومین تفاوت این است که RNA به جای اینکه در داخل نانوذرات لیپیدی محصور شود، به قسمت بیرونی سیستم LION متصل می‌شود که این کار باعث ساده شدن ساخت و افزایش پایداری می‌شود.