برنده شدن در مناقصه برای استفاده از گرافن در سیستم‌های تصفیه هوا

شرکت دایرکتا پلاس (Directa Plus) از برنده شدن در مناقصه‌ای خبر داد که به توسعه کاربرد گرافن در تصفیه هوا کمک شایانی می‌کند. این پروژه توسط منطقه لومباردی در ایتالیا، به عنوان بخشی از برنامه تحقیق و نوآوری، برای توسعه بیشتر برنامه‌های تصفیه هوا با گرافن تعریف شده است.

این پروژه به مدت ۱۸ ماه به طول خواهد انجامید و ارزش کل آن حدود ۴۰۰،۰۰۰ یورو است که شامل کمک هزینه بلاعوض ۱۴۲،۵۰۰ یورویی و وام با بهره صفر ۲۶۴،۶۴۲ یورویی است که در طی هفت سال بازپرداخت می‌شود.

شرکت دایرکتا پلاس گفته است که این جایزه به آنها اجازه می‌دهد تا سرمایه‌گذاری و توسعه فیلتر هوا خود را ادامه دهند. این شرکت از سال ۲۰۲۰، پس از تجاری سازی ماسک ضدکرونا، در زمینه توسعه فیلترهای هوا کار کرده است.

جولیو سزار از مدیران این شرکت می‌گوید: «ما هیجان‌زده هستیم که توسط دولت محلی لومباردی که تعهد ما به نوآوری و توسعه فن‌آوری‌های پیشرفته را به رسمیت می‌شناسد، برای این مناقصه انتخاب شدیم. این کار دایرکتا پلاس را قادر می‌سازد تا بیشتر سرمایه گذاری روی سیستم‌های تصفیه هوا انجام داده و توسعه محصولات این حوزه را ادامه دهد و در نهایت محصولی نوآورانه را که توسط خواص منحصر به فرد گرافن ارتقاء یافته را به بازار عرضه کند.»

دایرکتا پلاس پیش از این از گرافن در منسوجات استفاده کرده است. یکی از حوزه‌هایی که دایرکتا پلاس در آن وارد شده، تولید ماسک‌های آنتی‌باکتریال با کمک گرافن است. این شرکت نشان داده است که گرافن می‌تواند در بهبود خواص منسوجات تاثیر گذاشته و حتی اثرات ضدویروسی به آن اعطا کند. هنگامی‌که ویروس با منسوجات حاوی گرافن تماس پیدا می‌کند، فیلتر شده و مقدار آن به ‌میزان قابل ‌توجهی کاهش پیدا می‌کند. به گفته شرکت دایرکتا پلاس، ماسک حاوی گرافن، مزایای زیادی برای مصرف‌کننده داشته است؛ البته کاربرد این ماسک تنها برای مقابله با کرونا نیست بلکه برای انواع مختلف عوامل بیماری‌زا قابل‌ استفاده است. این نوع ماسک‌ها دارای سطح فیلتراسیون بالایی بوده و عملکرد تنفسی را بهبود می‌دهند که با این کار، تنفس راحت‌تر و ساده‌تر انجام می‌شود. در این میان، شرکت دایرکتاپلاس می‌داند که مردم علاوه‌بر ویروس کرونا دغدغه‌های دیگری نیز دارند و تلاش می‌کند که این دغدغه‌ها را نیز رفع کند. برای مثال، ماسک‌های گرافنی این شرکت قابل شستشو هستند که این به معنای امکان استفاده مجدد از ماسک است؛ بنابراین، این ماسک‌ها نسبت به ماسک‌های یک‌بار مصرف، زیست‌سازگارتر هستند.