فناوری‌نانو از سگ‌های پلیس هم محافظت می‌کند

پس از حادثه‌ای که برای یک سگ پلیس به نام بینگو در کانادا رخ داد، شرکت نواگرافن (Nova Graphene) تصمیم گرفت تا روی ساخت لباس ضدگلوله تقویت شده با گرافن کار کند، لباسی که به صورت سه‌بعدی چاپ می‌شود.

کشته شدن این سگ پلیس در حین انجام وظیفه که مورد اصابت گلوله قرار گرفت، تیم نواگرافن را به این فکر انداخت که از فناوری‌نانو برای حفاظت از این حیوانات استفاده کند. این شرکت در ابتدا بر روی طراحی زره بالستیک تقویت‌شده با گرافن چاپ سه‌بعدی برای کارکنان ارتش و نیروی‌های پلیس متمرکز بود، اما اکنون این تیم به سرعت توسعه زره‌های مشابهی به‌طور خاص برای حیوانات، دنبال می‌کند.

سیستم‌های محافظت بالستیک فعلی یا “زره‌های ضدگلوله” بسیار سنگین و حجیم بوده و موجب محدودیت در تحرک می‌شود. این زره‌ها گرمای بیش از حدی ایجاد کرده و موجب ناراحتی و تغییر بیومکانیک حرکت سرباز می‌شود که ممکن است خطر آسیب‌دیدن را افزایش دهد. علاوه‌بر این، سیستم‌های فعلی فاقد مقیاس‌پذیری هستند که امکان پذیرش راه حل‌های سبک‌تر را دشوار می‌کند. نووا گرافن با هدف افزایش بقا، عملکرد و اثربخشی، از فناوری اختصاصی گرافن خود استفاده می‌کند تا وسیله‌ای برای بهبود چشمگیر این خصوصیات فراهم کند.

پیش از این نوا گرافن دو قرارداد با برنامه نوآوری برای تعالی دفاعی و امنیت وزارت دفاع ملی کانادا برای توسعه مواد تقویت‌شده با گرافن برای محافظت از روتورهای هلیکوپتر در برابر فرسایش و سایش ناشی از قرار گرفتن در معرض شن، یخ و آب منعقد کرده است. شرکت نوا گرافن از فناوری‌های گرافن اختصاصی خود استفاده می‌کند تا ابزاری را برای بهبود قابل توجه حفاظت از این روتورها ارائه کند. با توسعه چنین فناوری، نووا گرافن قابلیت پرواز را افزایش می‌دهد و در عین حال زمان توقف به دلیل تعمیر و نگهداری را به حداقل می‌رساند.