با امضای توافق‌نامه‌ای، ظرفیت‏‌های شرکت‌هایی نانویی در بهینه‌سازی مصرف انرژی به کار گرفته می‌شود

با امضای توافق‌نامه‌ای میان ستاد توسعه فناوری نانو و میکرو و فدراسیون صنعت نفت ایران، تجاری‌سازی ظرفیت‌های علمی و فنی شرکت‌های نانویی در حوزه انرژی تسریع می‌شود. این توافق‌نامه با هدف رفع نیازهای موجود در صنعت نفت با کمک فناوری‌نانو و همچنین بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف انرژی در حوزه‌های مختلف به امضا رسیده است.

آرش نجفی، رئیس فدراسیون صنعت نفت ایران و رئیس انجمن بهینه‌سازی مصرف انرژی ایران، درباره این توافق‌نامه گفت: «در جلسه‌ای که با ستاد نانو داشتیم با ظرفیت‌های بالای شرکت‌های فعال در حوزه فناوری‌نانو آشنا شدیم و در نتیجه موضوع توافق‌نامه همکاری میان دو مجموعه مطرح شد. از این رو، این توافق‌نامه آماده و به امضا رسید که هدف آن معرفی توانمندی‌های شرکت‌های نانویی به بخش‌های مختلف صنعت نفت و همچنین نیازسنجی از بخش خصوصی و انعکاس آن به صنعت نفت است. یکی از موضوعات اصلی در این توافق‌نامه بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف انرژی در حوزه‌های مختلف است.»

رئیس انجمن بهینه‌سازی مصرف انرژی ایران در ادامه گفت: «در حال برنامه‌ریزی هستیم تا از نمایشگاه نانو بازدید کنیم و بخش‌های مختلف صنعت نفت را نیز برای بازدید از نمایشگاه ترغیب کنیم. همچنین لیستی از دستاوردهای نانویی کشور را نیز آماده و در اختیار صنعت نفت قرار خواهیم داد تا پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود در کشور برای استفاده در صنعت نفت مشخص شود.»

وی افزود: «این همکاری تنها به بخش نفت محدود نمی‌شود و اتاق بازرگانی به دنبال توسعه این همکاری در بخش‌های دیگر نظیرساختمان، کشاورزی، معدن، پوشاک و صنایع غذایی نیز هست.»

یکی از اهداف این توافق‌نامه جمع‏‌آوری نیازهای بخش خصوصی و ارائه راه حل‌های فناورانه و مناسب در راستای اهداف سند ملی توسعه علوم و فناوری نانو است. توسعه و تجاری‌سازی محصولاتی مانند شیشه کاوه و بلنکت‌های ایروژل و رنگ‌های عایق حرارتی و هیترهای تشعشعی از دیگر موارد مورد نظر در این توافق‌نامه بوده تا با استفاده از این فناوری‌های نانو، بهینه‌سازی مصرف انرژی در صنعت ساختمان صورت گیرد.

قرار است ظرفیت‌‏های علمی و فنی و محصولات تولید شده بر مبنای فناوری نانو و میکرو در اختیار صنعت نفت قرار داده شود. همچنین امکان تبدیل ایده‌‏ها، نیازها و انتظارات صنعت نفت با کمک شرکت‌هایی نانویی به محصول در قالب این توافق‌نامه وجود دارد. ایده‏‌ها و طرح‏‌های قابل استفاده در زمینۀ کاهش شدت مصرف انرژی و صرفه‏‌جویی در مصرف انرژی توسط شرکت‌ها نانویی تحلیل و  بررسی شده و پس از تعیین میزان دقیق صرفه‏‌جویی انرژی ناشی از بکارگیری آن، در اختیار فدراسیون صنعت نفت قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است این توافق‌نامه در تاریخ ۲۴ مردادماه ۱۴۰۲ بین ستاد نانو و فدراسیون صنعت نفت به امضا رسیده است.