ساخت نمونه اولیه باتری «آلومینیوم یون-گرافن» با ظرفیت ۵۰۰mAh

یک شرکت استرالیایی، موفق به ساخت نمونه اولیه از باتری آلومینیوم یون-گرافن با ظرفیت ۵۰۰ میلی‌آمپر ساعت شده‌ است که ساختار لایه‌ای دارد. این شرکت در حال افزایش و دو برابر کردن لایه‌های این باتری و در نتیجه افزایش ظرفیت به ۱۰۰۰mAh است. سال ۲۰۲۵ برای عرضه تجاری این باتری‌ها در نظر گرفته شده‌ است.

گروه تولید گرافن (Graphene Manufacturing Group) اعلام کرد نمونه اولیه سلول باتری آلومینیومی-یون با ظرفیت ۵۰۰ میلی‌آمپر ساعت را توسعه داده است.

نمونه اولیه باتری آلومینیوم یون-گرافن (G+AI) این شرکت با ظرفیت ذخیره‌سازی بیش از ۵۰۰ میلی‌آمپر بر ساعت و ولتاژ اسمی حدود ۲ ولت ساخته شده‌ است.

گروه تولید گرافن، این مسئله را به‌عنوان پیشرفتی قابل توجه می‌داند زیرا نشان می‌دهد که چگونه باتری خود را با استفاده از فرآیند الکترو شیمیایی و روش‌های مونتاژ برای تولید سلول‌های کیسه‌ای با بیش از ۱۰ لایه کاتد پوشیده از گرافن و آند فویل آلومینیوم به کار برده است. مرحله بعدی این است که این شرکت بتواند روش‌های مونتاژ نمونه‌های این باتری را برای دستیابی به ظرفیت ذخیره‌سازی قابل تکرار بیش از ۵۰۰ میلی‌آمپر بر ساعت به‌منظور انجام انواع شرایط آزمون استاندارد برای اهداف مقایسه بهینه کند.

گروه تولید گرافن سپس قصد دارد با استفاده از یک دستگاه پوشش اتوماتیک و تجهیزات برش لیزر کاتد، ساخت سلول‌هایی با بیش از ۲۰ دو لایه را دنبال کند تا بتواند ظرفیت ذخیره‌سازی را به ۱۰۰۰ میلی‌آمپر بر ساعت برساند.

گروه تولید گرافن قصد دارد تا به ظرفیت قابل تکرار ۱۰۰۰ میلی‌آمپر بر ساعت تا نیمه اول سال ۲۰۲۴ برسد و سپس در نیمه اول سال ۲۰۲۵ آن را به مقیاس تولید انبوه برساند.

این شرکت در حال توسعه فناوری باتری G+AI با دانشگاه کوئینزلند استرالیا است و طیف گسترده‌ای از کاربردها را برای باتری تکمیل شده در نظر دارد.

در این گزارش آمده است که شرکت‌های بین‌المللی علاقه خود را برای همکاری با گروه تولید گرافن در بخش‌هایی از جمله جایگزینی انرژی دیزل، ذخیره انرژی، الکترونیک شخصی، حمل و نقل هوایی و وسایل نقلیه برقی ابراز کرده‌اند.