جذب سرمایه برای گسترش فعالیت‌های صنعتی در حوزه گرافن

شرکت بی‌دیمنشیال (Bedimensional) که از موسسه فناوری پرچمدار گرافن اسپین‌آف شده است ۵ میلیون یورو سرمایه جذب کرد. این شرکت ایتالیایی در تولید گرافن و سایر بلورهای دوبعدی با چند لایه اتمی فعالیت دارد.

این سرمایه‌گذاری توسط شرکت‌هایی نظیر SGR (از طریق صندوق Evoluzione)، Novacapital (یک شرکت هلدینگ متمرکز بر ابتکارات نوآورانه) و Eni Next (شرکت سرمایه‌گذاری Eni مستقر در بوستون) انجام شده است.

بی‌دیمنشیال در سال ۲۰۱۶ به‌عنوان اسپین‌آف آزمایشگاه‌های گرافن انستیتوی فناوری ایتالیا، به منظور بهره‌برداری از تخصص علمی به دست آمده توسط گروه بنیان‌گذاران ویتوریو پلاگرینی، فرانچسکو بوناسوروسو و آندره گاموسی تأسیس شد. بی‌دیمنشیال در جنوا واقع شده است و شامل یک منطقه کارگاهی ۴۰۰۰ متر مربعی بوده که به توسعه، تولید و تجاری‌سازی کامپوزیت‌ها، رنگ‌های کاربردی و روان‌کننده‌های گرافنی و مواد مرتبط می‌پردازد. با استفاده از این بودجه جدید، برنامه بی‌دیمنشیال برای استخدام متخصصان، توسعه‌دهندگان کسب و کار و مدیران تجاری قابل اجرا می‌شود.

شرکت بی‌دیمنشیال از گرافن در سه حوزه مختلف استفاده می‌کند: ۱) پوشش‌ها و کامپوزیت‌های چند منظوره. ۲) انرژی ؛۳) روان‌کننده‌ها. همچنین بی‌دیمنشیال از طریق مشارکت با شرکت‌هایی مانند Varta در بخش باتری و Enel GP در بخش فتوولتائیک دامنه فعالیت خود را گسترش داده است. این سرمایه‌گذاری جدید باعث می‌شود تا بی‌دیمنشیال بتواند صنعتی‌سازی دستاوردهای خود را تسریع کند.

ویتوریو پلاگرینی، مدیرعامل این شرکت اظهار داشت: «با ورود Eureka به جمع سرمایه‌گذاران، ما می‌توانیم مسیر صنعتی‌سازی خود را در فناوری تولید کریستال دو بعدی تسریع کنیم. در سال ۲۰۲۴، خط تولید صنعتی ما قادر به تولید گرافن و  مواد دو بعدی نیترید بور در مقیاس  چند تن در سال در تأسیسات Genovese خواهد بود. کیفیت و قیمت مواد ۲D ما، شرکت ما را در موقعیتی منحصر به فرد در بازار جهانی نوظهور برای کریستال‌های ۲D قرار می‌دهد که ارزش آنها در طی پنج تا هفت سال آینده به طور قابل توجهی رشد خواهد کرد و بسیاری از مناطق کاربردی را در جایی که بی‌دیمنشیال در حال حاضر قادر به ارائه راه‌حل‌های نوآورانه خواهد بود، متحول می‌کند.»