حضور۶۰ درصدی دانش‌بنیان‌ها در اکسپوی چین نشانه قدرت ایران در حوزه نانوست

معاون وزیر خارجه با اشاره به سفر مخبر به پکن، حضور ۶۰ درصدی دانش‌بنیان‌ها در اکسپوی چین نشانه قدرت ایران در حوزه نانو دانست.

مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره سفر امروز شنبه محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و هیأت همراه به پکن برای حضور در نمایشگاه واردات چین و بازدید از غرفه محصولات صادراتی ایران به این کشور گفت: چینی‌ها از سال ۲۰۱۷ این نمایشگاه را فعال کرده‌اند؛ دولت پکن برخلاف سایر کشورها که برای صادرات نمایشگاه برگزار می‌کند برای واردات این نمایشگاه را برگزار خواهد کرد.

وی افزود: امسال یک سال خاصی است و حدود ۱۰۰ کشور حاضر شده‌اند. ایران هم از سوی بخش خصوصی پاویون ۲ هزار مترمربعی و در بخش پاویون ملی هم ۱۵۰ تا دارد البته پاویون‌های ملی کشورها استاندارد است.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به تأکید رئیس جمهور بر توسعه صادرات و ارزآوری برای کشور که علاوه بر همسایگان، کشورهای هدف را هم شامل می‌شوند ادامه داد: یکی از کشورهای هدف صادراتی ما چین است و توافقات خوبی برای توسعه صادرات به این کشور را داشته‌ایم مانند زعفران، آبزیان، لبنیات و …؛ کشوری با یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر فضای صادراتی مهمی می‌تواند برای ایران ایجاد کند این سفر از این نظر اهمیت دارد که دولت نشان می‌دهد برای صادرات اهمیت خاصی قائل است. معاون اول رئیس جمهور هم در این مراسم سخنرانی کرده و در جهت رفع موانع صادراتی و گمرکی با نمایندگان دولت و بخش خصوصی و واردکنندگان کشورهای مختلف مذاکره می‌کند.

صفری با اشاره به مذاکره برای واردات و انتقال تکنولوژی دانش‌بنیانی در این سفر گفت: فکر می‌کنم این سفر آثار مثبتی دارد. شرکت‌های ایرانی در این نمایشگاه در بخش‌های انرژی و پتروشیمی هم حاضر هستند که ۶۰ درصد آنها شرکت‌های دانش‌بنیان هستند و نشان‌دهنده قوی بودن تولیدکنندگان ما در حوزه‌های نانو و بایوتکنولوژی است.

صفری بیان کرد: نکته مهم این است که در مجوزهای صادراتی به چین، بازار ما را مستحکم‌تر می‌کند؛ نمایشگاه را وزارت صمت برگزار می‌کند و وزیر صنعت چند روز زودتر به این کشور رفته است می‌توانیم با این نمایشگاه صادرات‌مان به چین را بین ۲ تا ۳ میلیارد دلار توسعه دهیم.