استاد دانشگاه شریف عضو آکادمی علوم جهان شد

استاد دانشگاه شریف عضو آکادمی علوم جهان شد

دکتر عبدالرضا سیم‌چی پژوهشگر برجسته حوزه نانومواد دانشگاه صنعتی شریف، به عنوان عضو آکادمی علوم جهان تواس انتخاب شد.

در نشست اخیر «آکادمی جهانی علوم برای توسعه علم در کشورهای در حال توسعه (TWAS)، دکترعبدالرضا سیم‌چی، استاد دانشکده مهندسی و علم مواد دانشگاه صنعتی شریف به جمع اعضای این آکادمی پیوست و به عنوان یکی از ۴۷ عضو جدید آکادمی علوم جهان (TWAS) انتخاب شد.

دکتر عبدالرضا سیم‌چی که تحصیلات کارشناسی تا دکتری خود را در رشته مهندسی مواد در دانشگاه صنعتی شریف گذرانده، جزء فهرست یک درصد برتر محققان در رشته تخصصی خود و برنده جوایز معتبر ملی و بین‌المللی از جمله جایزه جشنواره بین‌المللی خوارزمی در سال ۱۳۸۲، جایزه پژوهشگر برتر کشوری در سال ۱۳۹۳، جایزه علامه طباطبائی بنیاد ملی نخبگان در سال ۱۳۹۳، جایزه استاد نمونه کشوری در سال ۱۴۰۰، مدال طلا و جایزه مخترع جوان برتر سازمان جهانی مالکیت فکری در سال ۲۰۰۳، جایزه انجمن متالورژی پودر اروپا (EPMA) در سال ۲۰۰۳ برای توسعه و ثبت اختراع یک ماده جدید به نام LaserTool برای پخت مستقیم لیزری فلزات، فلوشیپ پژوهشی مؤسسه فراونهوفر آلمان در ۲۰۰۰ – ۱۹۹۹، جایزه پژوهشی جورج فاستر برای دستاوردهای آموزشی و پژوهشی مادام العمر از بنیاد الکساندر فون هومبولت آلمان در سال ۲۰۲۰ شده است.

این دانشگر برجسته حوزه نانومواد دارای بیش از ۱۰ اختراع ثبت شده، چهار کتاب و ۳۰۰ مقاله است. شاخص h-index وی با ۱۴ هزار مورد استناد به مقالات، ۶۳ است.

در فهرست اعضای جدید فرهنگستان که حدود ۴۰ درصد آن‌ها را زنان تشخیص می‌دهند، نام جورجیو پاریسی، فیزیکدان ایتالیایی برنده جایزه نوبل ۲۰۲۱ هم دیده می‌شود و بدین ترتیب تعداد نوبلیست‌های عضو فرهنگستان به ۱۳ نفر رسیده است. در حال حاضر حدود هزار و ۴۰۰ دانشمند از سراسر دنیا در فرهنگستان علوم جهان عضویت دارند.

آکادمی جهانی علوم (TWAS) یک نهاد معتبر بین‌المللی است که ماموریت آن گسترش و کمک به پیشرفت علم در کشورهای در حال توسعه است. این فرهنگستان در سال ۱۹۸۳ به ابتکار پروفسور عبدالاسلام، برنده پاکستانی جایزه نوبل فیزیک با عنوان فرهنگستان علوم کشورهای جهان سوم پایه‌گذاری شد. مقر این آکادمی در شهر ترییست ایتالیا است.