كارگاه آنلاین بهداشت و ایمنی در محیط‌های کار با نانومواد

کارگاه آنلاین بهداشت و ایمنی در محیط‌های کار با نانومواد

گروه استاندارد و ایمنی ستاد توسعه فناوری نانو، اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی “بهداشت و ایمنی در محیط‌های کار با نانومواد” در روزهای یکشنبه و سه شنبه ۲۴ و ۲۶ دی ماه از ساعت ۱۴ الی ۱۵:۳۰ می‌کند.

فناوری نانو یکی از حوزه‌های در حال رشد و گسترش است که باید علاوه بر رعایت مباحث عومی، نسبت به ویژگی‌های خاص آن در محیط نیز مطلع باشیم. همچنین در محیط‌های مرتبط با نانومواد، علاوه بر ویژگی‌های نانومواد، باید روش‌های ارزیابی آنها، ایمنی و مدیریت پسماندها را جدی بگیریم.

به همین علت گروه استاندارد و ایمنی ستاد توسعه فناوری نانو، اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی “بهداشت و ایمنی در محیط‌های کار با نانومواد” را با هدف آشنایی دانشجویان، پژوهشگران و کارکنان شاغل در محیط‌های آزمایشگاهی نانو با ابعاد نظری و عملیاتی اصول و الزامات ایمنی فردی و عمومی، و رعایت آن در آزمایشگاه‌ها به منظور جلوگیری از بروز حوادث جبران‌ناپذیر و ناگوار، کرده است.

این کارگاه به صورت آنلاین و مجازی برگزار خواهد شد تا تمامی مخاطبان و فعالان این حوزه در سراسر کشور بتوانند از محتوای ارزشمند کارگاه بهره‌مند شوند. فیلم‌های کارگاه نیز در اختیار ثبت‌نام کنندگان قرار خواهد گرفت تا کسانی که موفق به حضور در کلاس نشدند نیز بتوانند در فرصتی دیگر از مباحث کارگاه استفاده کنند و همچنین مطالب کاربردی کارگاه همیشه برای مرور و استفاده در محل کار و پژوهش در دسترس باشد.


مدت زمان کارگاه: ۳ ساعت

 ظرفیت تعداد شرکت کنندگان:  ۶۰ نفر

زمان برگزاری: یکشنبه و سه شنبه ۲۴ و ۲۶ دی ماه – ساعت ۱۴ الی ۱۵:۳۰

مدرس:  سرکار خانم دکتر گلبابائی – عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران


مخاطبان:

دانشجویان، پژوهشگران، کارشناسان و مسئولین آزمایشگاه‌ها، پرسنل و محققان شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های مستقر در مراکز رشد و پارک‌های فناوری، کارشناسان آزمایشگاه‌ها و مسئولین فنی شرکت‌های تولیدی فعال در حوزه فناوری نانو

اعطای گواهینامه:

به شرکت کنندگانی که در آزمون آنلاین حد نصاب نمره را دریافت کنند گواهی پایان دوره مورد تأیید ستاد ویژه توسعه فناوری نانو اعطا خواهد شد. اطلاعات شرکت در آزمون در کارگاه اعلام خواهد شد.

هزینه شرکت در کارگاه:

هزینه شرکت در این کارگاه آموزشی برابر با ۲۶۰،۰۰۰ تومان بوده و با اعمال ۷۰ درصد تخفیف با حمایت ستاد نانو، برابر با ۸۰،۰۰۰ تومان است.


سرفصل‌ها:

  1. بررسی میزان سمیت نانو مواد
  2. راه‌های مواجهه با نانومواد در آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی
  3. مخاطرات مواجهه با نانو مواد
  4. روش‌های ارزیابی نانو مواد
  5. روش‌های کنترل مواجهه با نانو (روش‌های کنترل مهندسی ؛کنترل مدیریتی کنترل استفاده از وسایل حفاظت فردی)
  6. آشنایی با برگه اطلاعات ایمنی نانو مواد(SDS)
  7. مدیریت ریخت و پاش و پسماندهای نانومواد
  8. رهایش نانومواد از بستر و اهمیت آن

علاقمندان جهت ثبت نام به آدرس رو به رو مراجعه نمایند:   https://eseminar.tv/