ملات ضدآب، راهکاری نانویی برای محافظت از ساختمان

ملات ضدآب، راهکاری نانویی برای محافظت از ساختمان

ملات پایه سیمان آب‌گریز حاوی نانوذرات شرکت شریف نانو پارس می‌تواند در هنگام بارندگی از سطوح ساختمان محافظت کند و در عین حال به تمیز شدن گرد و غبار و آلاینده‌ها از سطح نما کمک نماید.

شرکت شریف نانو پارس طیف وسیعی از محصولات را به بازار عرضه می‌کند. ملات پایه سیمان آبگریز، پوشش فوق آب گریز پایه پلی یورتان، براق کننده و پاک کننده چرخ و داشبورد خودرو، موتورشوی خودرو و کارواش خودرو از جمله این محصولات نانویی است.

مریم حسینی بیان، مدیر بازرگانی این شرکت، محصولات شریف نانوپارس را به سه دسته عمده تقسیم‌بندی می‌کند. دسته اول شامل شوینده‌ها است که برای خودرو قابل استفاده است. دسته دوم رنگ‌ها هستند که شامل رنگ آبگریز، رنگ عایق، رنگ آنتی‌باکتریال، رنگ ضدخوردگی و رنگ ضدسایش است. دسته سوم ملات‌ها هستند که شامل ملات‌های آبگریز و ملات ضدحریق هستند. به گفته ایشان در شهرهای شمالی که رطوبت بالاست و خزه و جلبک یکی از مشکلات اصلی ساختمان‌ها است، رنگ آنتی‌باکتریال، ضدخزه و ضدجلبک در آنجا بسیار کاربرد دارد. رنگ‌ها و شوینده‌هایی نانویی که شریف نانوپارس عرضه می‌کند خاصیت آنتی‌استاتیک دارد، به این معنا که گرد و غبار در صورت نشستن روی سطح به سادگی از سطح قابل پاک شدن است.

رنگ ضدخزه و ضدباکتری این شرکت برای استخرها، حوضچه‌ها و کانال‌های انتقال آب مناسب است. همچنین این رنگ خاصیت ضدخوردگی داشته و برای تاسیسات، خطوط لوله، مخازن، سازه‌های خانگی، صنعتی و دریایی قابل استفاده است. به دلیل خواص ضدسایش، از آن می‌توان در کف ساختمان‌ها و کلیه سطوح خانگی و سوله‌های صنعتی استفاده نمود. یکی از ویژگی‌های این رنگ، خاصیت عاریق حرارتی آن ست که می‌تواند از سطوح کامپوزیت‌های فلزی و پلیمری و سقف‌های گالوانیزه در برابر نور خورشید محافظت کند. این رنگ‌ها در برابر حریق و گرما نیز مقاوم هستند.

به گفته ابوالقاسم دولتی، عضو هیئت علمی دانشگاه شریف، ملات ضدحریق این شرکت می‌تواند استانداردهای بین‌المللی را با موفقیت پشت سر بگذارد. از آن به صورت رنگ یا ملات روی سطح استفاده می‌شود و از افزایش دمای سازه زیر آن در حین آتش‌سوزی جلوگیری می‌کند.

به گفته ایشان، رنگ‌ها با ضخامت یک تا دو میلیمتر علاوه بر جذابیت ظاهری، می‌توانند از ساختمان محافظت کنند. هر چند که بهتر است در حین ساخت، تیرها و ستون‌ها با ملات محافظت شوند.

شریف نانو پارس از گروهی از استادان دانشگاه در حوزه فناوری نانو همراه با دانش آموختگان دوره‌های کارشناسی ارشد و مهندسان مجرب تشکیل شده است که در یک محیط حرفه‌ای در زمینه نوآوری و تولید محصولات نانو فناوری با یکدیگر همکاری دارند. این شرکت به کشورهای همسایه صادرات نیز داشته است.