تولید نسل جدید نانوکاتالیست‌های فرایند خالص سازی هیدروژن در کشور

تولید نسل جدید نانوکاتالیست‌های فرایند خالص سازی هیدروژن در کشور

همزمان با بیست و هشتمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران از نانوکاتالیست شیفت دما متوسط (MTS) که نسل جدیدی از کاتالیست‌های مورد استفاده در واکنش تغییر آب – گاز (WGS) محسوب می‌شود، رونمایی شد.

این کاتالیست که توسط شرکت دانش‌بنیان نفت و گاز سرو تولید شده با حضور وحید رضا زیدی فر، معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری رونمایی شد.

اهمیت کاتالیست شیفت دما متوسط (MTS) در خالص‌سازی هیدروژن است. در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها گازی که از ریفرمر خارج می‌شود مخلوطی از منوکسید کربن، دی‌اکسید کربن  و هیدروژن است و این دسته واکنش‌های شیفت با هدف خالص‌سازی هیدروژن انجام می‌شود. برای نخستین بار در کشور است که کاتالیست شیفت دما متوسط (MTS) تولید و رونمایی می‌شود. این کاتالیست در بازه دمایی بین شیفت دما بالا و شیفت دما پایین کار می‌کند.

لازم به ذکر است که شرکت نفت و گاز سرو، تولید کننده انواع نانوکاتالیست بوده که در لیست محصولات این شرکت کاتالیست نانوساختار هیدروژناسیون استیلن، کاتالیست سنتز متانول، کاتالیست انتقال آب-گاز دما پایین و کاتالیست مولیبدات آهن قابل مشاهده است.

تنها کاتالیزور تولید اتیلن در سراسر جهان، کاتالیست هیدروژناسیون استیلن است که توانایی تولید آن فقط در اختیار چند شرکت خارجی است و حدود ۳۵ سال، این نوع کاتالیست از شرکت‌های خارجی وارد می‌شد. کاتالیست هیدروژناسیون استیلن به‌عنوان یکی از استراتژیک ترین کاتالیست‌هایی شناخته می‌شود که درصدر کالاهای تحریمی جای گرفته است به‌طوری‌که هدف از این تحریم ضربه زدن به شرکت‌های ارزش‌آفرین در صنعت پتروشیمی بوده است. این کاتالیست در حال حاضر توسط شرکت نفت و گاز سرو تولید و عرضه می‌شود.

شرکت توسعه صنایع نفت و گاز سرو سال گذشته ۲۰ میلیون دلار کاتالیست راهبردی به کشور روسیه صادرات کرده است و در حال حاضر بخش قابل توجهی از نیاز داخل کشور را نیز تامین می‌کند.