تایید یک واکسن نانویی برای بیماری RSV در چین

تایید یک واکسن نانویی برای بیماری RSV در چین

شرکت اینورنا (Innorna) موفق به دریافت مجوز ترخیص کالا از گمرک چین شد، این مجوز برای واکسن mRNA ضد بیماری ویروس سینکیتیال تنفسی (RSV) صادر شده، که حاوی نانوذرات لیپیدی است.

این واکسن دوظرفیتی بوده و از اداره گمرک چین و همچنین اداره ملی محصولات پزشکی (NMPA) این کشور مجوز گرفته است. دریافت این مجوزها برای این واکسن نوآورانه یک گام مهم رو به جلو محسوب می‌شود.

IN006 نام این واکسن پروفیلاتیک است که توسط شرکت اینورنا ساخته شده و در آن از پلتفرم نانوذرات لیپیدی استفاده شده است. این واکسن به گونه‌ای طراحی شده تا پروتئین F را در بدن ایجاد کند، پروتئینی که می‌تواند روی زیرگروه‌های نوع A و B ویروس سینکیتیال تنفسی تاثیرگذار باشد. ماده کدکننده این پروتئین درون پوسته‌ای از جنس نانوذرات لیپیدی محاصره شده است. در حال حاضر واکسن‌های موجود در بازار تک ظرفیتی بوده اما این واکسن به دلیل نوع پلتفرمی که در آن به کار رفته، دو ظرفیتی است. این واکسن در ژانویه ۲۰۲۴ موفق به دریافت کلیرینس IND از  سازمان غذا و داروی آمریکا شده است این کلیرینس مسیر تجاری‌سازی واکسن را در کشور چین هموار کرده است. این واکسن اولین نوع واکسن غیرکرونایی است که در آن از فناوری mRNAبه صورت دو‌ظرفیتی استفاده شده و در چین نیز کارآزمایی‌های بالینی خود را پشت سر گذاشته است.

ویروس سینکیتیال تنفسی یک عامل عفونی تنفسی بوده که دارای دو زیرگروه رایج A و B است. امکان عفونت مجدد با RSV در افرادی که آلوده شده‌اند وجود دارد. کودکان زیر ۵ سال، بزرگسالان بالای ۶۵ سال یا افراد با بیماری‌های زمینه‌ای، در معرض خطر بالای این بیماری قرار دارند.

پس از چندین دهه تحقیق و توسعه، تنها دو واکسن پروتئین نوترکیب علیه RSV تا سال ۲۰۲۳ برای استفاده تایید شده است. هیچ واکسن RSV در حال حاضر در چین تایید نشده است.

IN006 از پروتئینF  و سیستم تحویل نانوذرات لیپیدی استفاده می‌کند. در مطالعات بالینی، IN006 به خوبی تحمل شده و قدرت بالایی را برای القاء پاسخ ایمنی و محافظت در برابر عفونت ویروسی نشان داده است و یک راه حل امیدوارکننده برای چالش بهداشت جهانی RSV است.