گامی به سوی استفاده صنعتی از نقاط کوانتومی در پنل‌های خورشیدی

گامی به سوی استفاده صنعتی از نقاط کوانتومی در پنل‌های خورشیدی

شرکت یوبی‌کیودی (UbiQD) که در حوزه نقاط کوانتومی فعالیت دارد به تازگی توافق‌نامه توسعه مشترک با شرکت فرست سولار (First Solar) امضا کرده است. براساس این قرارداد قرار است امکان استفاده از نقاط کوانتومی در پنل‌های خورشیدی بررسی شود.

از زمان تأسیس شرکت یوبی‌کیودی در سال ۲۰۱۴، این شرکت روی توسعه نقاط کوانتومی متمرکز بوده و کاربرد آن را در بخش انرژی خورشیدی پیگیری کرده است. این شرکت قبلاً از نقاط کوانتومی برای ایجاد پنجره‌های خورشیدی و سقف‌های کامپوزیتی گلخانه‌ای استفاده کرده است، سقف‌هایی که در گلخانه‌ها نصب شده و با دستکاری نور، رشد بهتر گیاهان در گلخانه را امکان‌پذیر می‌کند.

فرست سولار که با شرکت یوبی‌کیودی وارد همکاری شده به دنبال استفاده مستقیم از نقاط کوانتومی در پنل‌های خورشیدی است که هدف از آن تقویت تولید انرژی برق از این پنل‌ها است. شرکت فرست سولار با پشتیبانی مالی از کارهای مهندسی، قصد دارد انطباق‌پذیری فناوری فیلم پلاستیکی حاوی نقاط کوانتومی شرکت یوبی‌کیودی را در پنل‌های خود انجام دهد. به گفته هانتر مک دانیل، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت یوبی‌کیودی این فیلم می‌تواند یکپارچه در فرآیند فعلی تولید پنل خورشیدی ادغام شود.

نقاط کوانتومی ذرات نیمه‌هادی نانومقیاسی هستند که به دلیل اندازه کوچک خاصیت الکترونیکی منحصر به فردی را از خود نشان می‌دهند برای مثال، در صورت برانگیختگی توسط منابع انرژی خارجی، رنگ‌های خاصی از خود نشان می‌دهند. فراتر از سلول‌های خورشیدی، نقاط کوانتومی در طیف گسترده‌ای از زمینه‌ها از جمله نمایشگر و تصویربرداری پزشکی کاربرد دارند. یوبی‌کیودی چندین محصول گلخانه‌ای را با نام تجاری Ubigro® عرضه کرده است که طیف نور خورشید را برای تقویت رشد محصول تنظیم می‌کند. پوشش Ubigro با استفاده از یک سیستم پلیمری نقاط کوانتومی ساخته شده‌ است و می‌تواند نور را از طول موج کم بازده به طول موج کارآمدتر تبدیل کند که باعث رشد بهتر و سریع‌تر گیاهان شود. در حال حاضر، این شرکت با هدف افزایش قابل توجه کارایی فن‌آوری‌های فعلی PV، این مواد را برای کاربردهای بالقوه در مقیاس ابزار خورشیدی مهندسی می‌کند. مک دانیل فاش کرد که سرمایه گذاری قابل توجه در حد ۱ میلیون دلار توسط فرست سولار در شرکت یوبی‌کیودی انجام شده است. اهمیت این مشارکت فراتر از سودهای فوری مالی است. این توافق نامه می‌تواند برای شرکت یوبی‌کیودی به معنای حضور پررنگ در صنعت پنل‌های خورشیدی باشد. این پیشرفت می‌تواند شرکت یوبی‌کیودی را به سمت تولید انبوه سوق دهد و موقعیت خود را به عنوان یک بازیگر برجسته در بخش فناوری سبز نیومکزیکو تقویت کند.