نانوکامپوزیتی برای بهبود کنترل گرما و نور در شیشه ساختمان

شرکت مرمت یو‌اس‌ای فناوری جدیدی برای کنترل گرما و نور در شیشه‌های ساختمانی ارائه کرده است. این محصول حاوی الیاف فایبرگلاس بوده و روی آن با نانولایه‌ای از جنس آلومینیوم پوشانده شده است.

شرکت مرمت یو‌اس‌ای (Mermet USA) فناوری جدیدی موسوم به ChromaTM را به بازار عرضه کرده است. این فناوری یک ابزار تولید نانوساختارهای لایه‌ای بوده و در آن از فلز و فایبرگلاس استفاده شده است. محصول خروجی این سیستم، یک ماده آلومینیوم حاوی نانولایه است که می‌توان به راحتی درخشش آن را کنترل کرد.
ChromaTM می‌تواند ۷۸ درصد از تابش خورشید را انعکاس داده و شرایط را برای مدیریت گرما فراهم کند. این ماده قادر است ۹۸ درصد از نور مرئی را نیز مسدود کند. زمانی که این ماده به عنوان واحد عایق شیشه استفاده می‌شود، امکان بهبود ضریب حصول گرمای خورشیدی (SHGC) تا ۲۹ درصد وجود دارد.
علاوه‌براین، این محصول را می‌توان در ۵ رنگ کلاسیک مختلف ارائه کرد و برای زیبایی ظاهر ساختمان از آن استفاده نمود. این محصول امکان کنترل گرما و نور را داخل فضای ساختمان فراهم می‌کند.
رابرت بیلز، از مدیران مرمت، می‌گوید: «ما از ارائه این محصول بسیار خوشحال هستیم. ChromaTM می‌تواند راهکاری برای کنترل نور خورشید و دمای تولید شده در ساختمان‌های اداری، تجاری و مسکونی باشد. در طراحی این محصول، ما به دنبال ارائه ویژگی‌هایی بودیم که با نیاز بازار و معماری رایج مطابقت داشته باشد.»
ChromaTM می‌تواند محصولی پایدار با مقاومت مکانیکی بالا ارائه کند که وجود نانولایه‌های آلومینیوم عملکرد نوری این محصول را بهبود دهد. الیاف فایبرگلاس از استحکام بالایی برخورداراست و می‌تواند چسبندگی بالایی ایجاد کند. نانولایه آلومینیوم به گونه‌ای طراحی شده که روی الیاف فایبرگلاس را می‌پوشاند.
این محصول خواص انعکاسی بسیار خوبی داشته و از آن می‌توان در محیط‌های مختلف نظییر بیمارستان‌ها استفاده کرد. ChromaTM برای کنترل نور و صرفه‌جویی در مصرف انرژی بسیار مناسب بوده و با استانداردهای جهانی نظیر ASTM و NFPA مطابقت دارد.