نانورنگ‌های خود‌تمیز‌شونده، محصولی از شرکت نیلی فام ری

شرکت نیلی‌فام‌ری، نانورنگ‌های خود تمیز‌شونده‌‌ای با پایه‌ی آب در مقیاس صنعتی تولید و به بازار عرضه می‌نماید. این رنگ‌ها که عمده‌ی موارد مصرف‌شان در رنگ‌آمیزی سطوح داخلی و خارجی ساختمان است، مقاوت بسیار خوبی در برابر نفوذ گرد و غبار و آلودگی‌ها از خود بروز

سطوح ساختمان، به دلیل قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی و تماس مداوم با شرایط متغیر آب و هوایی، همواره در معرض آلودگی و تجمع مواد و ذرات بر روی سطح خود هستند. این امر نیاز به رنگ‌آمیزی مجدد و رسیدگی را به همراه دارد و باعث افزایش هزینه‌های نگهداری ساختمان‌ها می‌گردد. استفاده از سطوحی که در برابر آلودگی از خود مقاومت نشان داده و از نفوذ آن جلوگیری می‌کنند، می توانند کمک قابل توجهی در زمینه‌ی کاهش هزینه‌ها و نیز صرفه جویی در مصرف مواد اولیه باشد.
شرکت نیلی فام ری، با به کارگیری نانوذرات در ترکیب رنگ‌های تولیدی خود، به محصولی با خاصیت مقاومت در برابر نفوذ آلودگی و خود تمیزشونده دست یافته است که آن را با نام تجاری نیلی فام در اختیار مصرف کنندگان قرار داده است.
مهندس مصطفی نیکوقدم، کارشناس فروش این شرکت، در رابطه با عملکرد این رنگ‌ها عنوان کرد: «با اضافه شدن افزودنی‌های نانو، رنگ تولیدی نهایی به گونه‌ای است که هنگامی که در معرض آلودگی قرار می گیرند، نانوذرات موجود در سطوح زیرین رنگ، آلودگی‌ها را به سمت سطح منتقل می کنند و نمی‌گذارند در عمق سطح باقی بماند. لذا ذرات و آلودگی روی سطح تنها با یک شست و شوی ساده به راحتی تمیز می‌شود.»
این محصول که موفق به دریافت تأییدیه‌ی نانو مقیاس از ستاد توسعه‌ی فناوری نانو گردیده است، با بهره گیری از خاصیت فوتوکاتالیستی تیتان طراحی و به بازار عرضه شده است. رنگ‌های خود تمیز شونده علاوه بر استفاده در صنایع ساختمانی، قابلیت استفاده در صنایع غذایی و دارویی و بیمارستان‌ها، به عنوان پوشش بهداشتی، جهت جلوگیری از رشد میکروب و باکتری‌های مضر را نیز دارا هستند.
مهندس نیکو‌قدم در ادامه افزود: «استفاده از این محصول علاوه بر اینکه سطح دیوار‌ها را از آلودگی و تخریب در برابر عوامل محیطی محافظت می‌کند، به دلیل ماندگاری بالا و عدم نیاز به تجدید رنگ تا حدود مدت ۱۰ سال، از نظر اقتصادی هم بسیار مقرون به صرفه است.»
شرکت نیلی فام‌ری علاوه بر رنگ‌های خود تمیز شونده در حال تولید و عرضه‌ی نانو‌رنگ‌های عایق حرارتی و نانورنگ با خاصیت ضد آب نیز هست.