عرضه تجاری میکروسکوپ نوری با قدرت تفکیک نانومتری

یک شرکت انگلیسی موفق به تولید میکروسکوپ جدیدی شده‌ که قادر است از مولکول‌های منفرد تصویربرداری کند. این میکروسکوپ می‌تواند از اندامک‌های درون سلول در ابعاد نانومتری تصویربرداری کند.

شرکت اکسفورد نانوایمیجر (Oxford Nanoimager) میکروسکوپ جدیدی به بازار عرضه کرده است که قدرت تفکیکی ۳۰ برابر بیشتر نسبت به میکروسکوپ‌های رایج را داشته و قیمت پایینی نیز دارد.
این شرکت ۲/۱ میلیون پوند حمایت مالی از مرکز نوآوری علوم آکسفورد برای توسعه این فناوری دریافت کرده است. این میکروسکوپ با قدرت تفکیک بالا توسط یک تیم تحقیقاتی بین رشته‌ای ایجاد شده‌است. این ابزار امکان تصویربرداری با دقت بالا از تک مولکول‌های فلورسانت را ممکن می‌کند. این میکروسکوپ از یک نرم‌افزار بسیار قدرتمند برای تولید تصاویر استفاده می‌کند و به کاربر امکان تصویربرداری از دو ساختار که در ۲۰ نانومتری هم قرار گرفتند را فراهم می‌کند؛ این فاصله ۲۰۰ برابر کوچکتر از طول باکتری ایکولا است. این میکروسکوپ تصاویر بسیار زنده‌تری نسبت به میکروسکوپ‌های نوری رایج ایجاد می‌کند. در میکروسکوپ‌های رایج به دلیل وجود محدودیت پراش نمی‌توان از حدی کوچکتر را مشاهده کرد.
کاپانیدیس از محققان این پروژه می‌گوید: «این میکروسکوپ جدید می‌تواند از تک مولکول‌ها تصویر بگیرد که این کار به شیمی‌دان‌ها، زیست‌شناس‌ها و محققان حوزه زیست‌فناوری کمک شایانی می‌کند. این میکروسکوپ نه تنها می‌تواند تصاویری با قدرت تفکیک بالا ایجاد کند، بلکه از ابزار بسیار ساده‌ای برخوردار است که می‌تواند به محققان تازه‌کار کمک کند تا از مولکول‌های منفرد تصویر تهیه کنند.»
این میکروسکوپ می‌تواند به محققان کمک کند تا از ماشین‌های زیستی درون سلول تصویربرداری کنند. همچنین امکان تصویربرداری از ساختارهای زیستی شکسته شده نظیر پروتئین‌ها را فراهم می‌کند. از این ابزار می‌توان برای تصویربرداری از ترکیبات شیمیایی مختلف به منظور شناسایی داروها استفاده کرد.
جرمی وارنر از مدیران شرک اکسفورد نانوامیچینگ می‌گوید: «با این ابزار فرصت‌های تازه‌ای در حوزه تصویربرداری ایجاد کردیم. دانشمندانی که در آزمایشگاه‌های خود به تجهیزات پیشرفته دسترسی ندارند می‌توانند با بودجه‌ای نه چندان کلان، ابزاری برای مطالعه مولکول‌ها تهیه کنند. ما پیش‌بینی می‌کنیم که در سال دوم، ۹۰ درصد از فروش ما به خارج از انگلستان باشد.»