ساخت باتری گرافنی که کمتر از ۱۵ دقیقه شارژ می‌شود

یک شرکت چینی در اعلامیه‌ای رسمی، موضوع تولید باتری‌های گرافنی با ظرفیت بالا و سرعت شارژ ۱۳ تا ۱۵ دقیقه‌ای را مطرح کرده است. این باتری‌ می‌تواند انقلابی در ساخت خودروهای برقی باشد.

چینی‌ها عاشق کار با گرافن هستند به طوری که شرکت‌های زیادی در چین روی استفاده از گرافن برای ساخت نمایشگر انعطاف‌پذیر و باتری کار می‌کنند. اخیرا شرکت دونگسو اپتوالکترونیک تکنولوژی (‌ِDongxoOptoelectronic Technology) باتری جدیدی تولید کرده که در آن از گرافن استفاده شده‌است. این نانوباتری که به G-King شهرت یافته، از جمله اولین باتری‌های تجاری‌سازی شده گرافنی در جهان است.
این باتری ۴۸۰۰ میلی‌آمپرساعت ظرفیت داشته که می‌تواند انرژی یک لپتاپ را تامین کند. این شرکت نشان داده است که این باتری با سرعت بالایی شارژ می‌شود به طوری که بین ۱۳ تا ۱۵ دقیقه برای شارژ آن زمان نیاز است این در حالی است که در باتری‌های یون لیتیم این رقم تا چند ساعت گزارش شده‌است؛ بنابراین سرعت این باتری در شارژ ۱۰ تا ۲۰ برابر بیشتر از باتری‌های رایج است.
این شرکت اعلام کرده که این باتری ۳۵۰۰ بار توانایی شارژ شدن دارد که این رقم ۷ برابر بیشتر از باتری‌های یون لیتیم است.
به نظر می‌رسد که این باتری بتواند آینده خودروهای برقی را تغییر دهد. در حال حاضر باتری به‌عنوان یکی از گلوگاه‌های اصلی در توسعه خودروهای برقی به شمار می‌رود. البته این شرکت هنوز اعلام نکرده که چقدر تا تولید انبوه این باتری فاصله دارد هر چند به نظر می‌رسد که با این اعلامیه رسمی شرکت، نباید فاصله زیادی تا تولید انبوه آن داشته باشد.
البته در این اعلامیه گفته شده این اولین باتری گرافنی جهان است که این موضوع صحیح نیست به طوری که طی دو سال گذشته گروه‌های مختلفی اقدام به تولید باتری گرافنی کرده‌اند.
الون ماسک، مالک شرکت تولیدکننده خودروهای برقی در امریکا موسوم به تسلا، باید منتظر تماس این شرکت چینی باشد تا پیشنهاد استفاده از این باتری به او داده شود.
لازم به ذکر است که پیش از این گزارش‌هایی مبنی بر ساخت باتری گرافنی با قابلیت شارژ تا ۱۰ هزار مرتبه نیز منتشر شده‌است.