نانوپوششی برای کاهش گرمای تولید شده در قطعات الکترونیکی

یک شرکت تولیدکننده تجهیزات لایه‌نشانی،دستگاه لایه‌نشانی اتمی ساخته که می‌تواند با اعمال نانوپوشش روی قطعات الکترونیکی، میزان گرمایش تولید شده در آن‌ها را تا ۲۰ درجه کاهش دهد.

شرکت پیکوسان اوی (Picosun Oy) یکی از شرکت‌های فعال در بخش تجهیزات لایه‌نشانی اتمی (ALD) است. این شرکت دستگاه‌های ALD با کیفیت بالا تولید می‌کند. پیکوسان اوی روش نانولایه‌نشانی ALD جدیدی را به‌صورت پتنت به ثبت رسانده است که می‌توان با استفاده از آن از ادوات الکترونیکی نظیر تلفن‌های همراه، تبلت‌ها، کامپیوترها و ادوات نوری در برابر گرم شدن بیش از حد محافظت کرد.
با توسعه ادوات الکترونیکی، افزایش کارایی و کوچکتر شدن آن‌ها، موضوع گرم شدن بیش از حد این ادوات به چالشی بزرگ برای تولید کنندگان تبدیل شده‌است. گرمایش بیش از حد در باتری‌ها، خازن‌ها، میکروپردازشگرها و LEDها به یکی از مشکلات کلیدی در صنعت تبدیل شده‌است. گرمایش بیش از حد موجب می‌شود تا عملکرد ادوات کاهش یافته و دچار مشکل شوند. این گرما موجب کاهش طول عمر ادوات و حتی خطر مستقیم برای کاربر دارد که دلیل آن، امکان انفجار در باتری‌هاست.
این شرکت روشی موسوم به ابربزرگ‌راه فوتون را به‌صورت پتنتی به ثبت رسانده است. در این روش با استفاده از یک نانوپوشش، هدایت گرما از داخل دستگاه به بیرون با کارایی بالا انجام می‌شود. این پوشش موجب می‌شود تا دمای داخل دستگاه تا ۲۰ درجه کاهش یابد. این گرما در تمامی سطح دستگاه توزیع می‌شود. این پوشش می‌تواند در دمای پایین و در مقیاس‌های انبوه انجام شود که هم سریع بوده و هم از کارایی بالایی برخوردار است. این شرکت اعلام کرده که تمام مراحل کار به‌صورت خودکار در راکتور ALD انجام می‌شود.
یوحنا کوستامو از مدیران شرکت پیکوسان می‌گوید: «ما از روش ALD نه تنها در فکر توسعه فناوری‌های پیشرفته، بلکه به دنبال ارتقای کیفیت محصولات، ایمنی و طول عمر آن‌ها نیز هستیم. این فناوری نانوپوشش‌دهی جدید می‌تواند راهکار مناسبی برای غلبه بر یکی از مهمترین مشکلات صنعت الکترونیک، یعنی گرمای بیش از حد باشد. ما خوشحالیم که این فناوری را برای بهبود محصولات الکترونیکی به بازار عرضه کرده‌ایم.