آشنایی بالغ بر ۷۰۰ دانشجو با فناوری نانو در هفته فناوری نانو استان قم

نهمین هفته فناوری نانو کشور در تاریخ ۱ الی ۴ آذرماه به مدت ۴ روز با مشارکت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، استانداری قم و با همکاری دانشگاه‌ها، مراکز علمی و آموزشی، سازمان‌ها و ادارات استان توسط دبیرخانه دانشگاه صنعتی قم برگزار شد.

در طول برگزاری این رویداد، برنامه‌های متنوعی در حوزه ترویج دانشجویی، دانش‌آموزی و صنعتی فناوری نانو، نمایش دستاوردهای فناوری نانوی کشور، معرفی و ارائه گزارش عملکرد ۱۰ ساله توسعه فناوری نانو در ایران به منظور آشنایی استادان، دانشجویان، دانش‌آموزان، مدیران استانی و صاحبان صنایع برگزار شد.

در طول این هفته ۶ سمینار ترویجی در ۶ دانشگاه استان شامل: دانشگاه صنعتی قم، مرکز آموزشی و فرهنگی سماء واحد قم، مرکز علمی و کاربردی جمعیت هلال‌احمر قم، دانشگاه علوم پزشکی قم، موسسه آموزش عالی شهاب دانش و دانشگاه پیام‌نور مرکز قم با ارائه اعضای هیئت علمی فعال در حوزه فناوری نانو و همچنین مدرسان دارای گواهی تدریس فناوری نانو برگزار شد که در جریان آن بالغ‌بر ۷۰۴ نفر با فناوری نانو آشنا شدند.

همچنین کارگاه تخصصی با موضوع سمینار تجاری‌سازی پژوهش‌های فناوری نانو در ایران برای اساتید، مدیران و دانشجویان این استان در پارک علم و فناوری استان قم، دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم و دانشگاه صنعتی قم برگزار شد که در مجموع این کارگاه‌ها ۲۰۰ نفر مخاطب داشتند.

مقدمات ایجاد ۲ نهاد ترویجی (دانشگاه صنعتی قم و دانشگاه پیام‌نور مرکز قم) نیز در استان فراهم شد.

شایان ذکر است، در پی برگزاری هر سمینار ترویجی دانشجویی فناوری نانو در هر دانشگاه از حاضرین در سمینار نیز در خصوص هفته‌های استانی نانو نظرسنجی به عمل آمد که ۴۱۲ نفر در این نظرسنجی شرکت کردند و نتایج آن در صفحه «هفته فناوری نانو» قابل مشاهده و دریافت است.

علاوه بر این قریب به ۶۰۰ عدد از هرکدام از اقلام ماهنامه فناوری نانو، کتابچه محصولات فناوری نانو و سایر اقلام تبلیغاتی (پوستر، تراکت و بروشور) مرتبط با برنامه‌ها و حمایت‌های کارگروه‌های مختلف ستاد نانو در بین حاضران توزیع شد.

در حاشیه برگزاری سمینارهای ترویجی دانشجویی فناوری نانو نمایشگاه عکس دستاوردهای فناوری نانو ایران و نانومواد نیز با هدف آشنایی بیشتر مخاطبان با توانایی‌های علمی کشور در ۶ محل مختلف در این استان برپا شد که به طور تقریبی ۵۰۰ نفر از این نمایشگاه‌ها بازدید داشتند.

قابل ذکر است هفته‌های فناوری نانو در استان‌های مختلف کشور در راستای تحقق سند چشم‌انداز ۱۰ ساله دوم فناوری نانو کشور (۱۴۰۴-۱۳۹۴) و به منظور رصد فناوری نانو در استان‌ها، شناسایی پتانسیل‌های استان‌ها در حوزه فناوری نانو، انتقال فناوری نانو و تجارب موفق این حوزه به صنایع استان‌ها و معرفی ستاد نانو، آیین‌نامه‌ها و حمایت‌های آن، ترویج و گسترش دانشجویی، دانش‌آموزی و صنعتی این فناوری و همچنین شناسایی موانع و مشکلات سد راه ترویج و گسترش این فناوری در استان‌ها، برگزار می‌شود.

filereader.php?p1=main_c4ca4238a0b923820

filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636

filereader.php?p1=main_eccbc87e4b5ce2fe2