اندام‌‌های چاپی جای حیوانات آزمایشگاهی را می‌گیرند

یک شرک فعال در حوزه ساخت چاپگر سه بعدی، با همکاری مرکز عالی فناوری‌ نانو سرطان در دانشگاه آکسفورد در حال ساخت زیست‌چاپگری است که بتواند اندام‌های بدن را تولید کند. این اندام‌ها برای مطالعات دارویی عملکردی بهتر از حیوانات آزمایشگاهی دارند.

شرکت آتر (Aether) که در حوزه چاپگر سه بعدی فعالیت دارد، اخیراً همکاری مشترکی با مرکز عالی فناوری‌ نانو سرطان در دانشگاه آکسفورد آغاز کرده است تا روی فناوری جدید کار کنند و آزمون‌های حیوانی را در تحقیقات پزشکی کنار گذارد.
در صورتی که این همکاری به سرانجام برسد، شرکت آتر واحد بتا زیست‌چاپگر را تحویل مرکز عالی سرطان خواهد داد تا در تحقیقات نانوپزشکی و مدل‌سازی سیلیکو (slico) مورد استفاده قرار گیرد. این محصول که با نام آتر ۱ ساخته می‌شود، برای تأیید نتایج به دست آمده از شبیه‌سازی انجام شده در سیلیکو با سلول‌های مجازی انجام می‌شود. برای این کار نتایج با بخش‌های تولید شده توسط زیست‌چاپگر زیستی مقایسه می‌شود تا مشخص شود نتایج مدل‌سازی چقدر روی اندام‌های چاپ شده مطابقت دارد. شرکت آتر علاوه بر تأمین نیاز این مرکز، روی توسعه بیشتر این محصول کار می‌کند تا اعمال تغییراتی، نیازهای سایر سازمان‌ها را در این بخش برآورده سازد.
در صورت نیاز، آتر تلاش خواهد کرد تا راهکارهایی برای هر نوع دشواری در مسیر این نوع تحقیقات ارائه کند. مرکز عالی فناوری‌ نانو سرطان دانشگاه استنفورد نیز فیدبک‌های لازمه را به آتر می‌دهد تا این شرکت بتواند در مسیر توسعه این ابزار به شکل مؤثری عمل کند.
رایان فرانکس، مدیرعامل شرکت آتر، می‌گوید: «ما بسیار هیجان‌زده‌ایم که یکی از مراکز تحقیقاتی بسیار ممتاز را در این حوزه داریم و به زودی چاپگر سه بعدی موسوم به آتر ۱ را عرضه خواهیم کرد. بسیار جالب توجه است که درباره دامنه کارکرد این محصول را با اطلاعاتی ارائه کنیم. این محصول قادر است اندامی ایجاد کند که شبیه به بدن انسان عمل می‌کند و نتایج مطالعات دارویی و پزشکی روی این اندام‌ها بهتر از نتایج به دست آمده از حیوانات است. این محصول کاملاً در مسیر کاهش یا حذف آزمون‌های حیوانی است. از نظر اخلاقی نیز این کاربهتر بوده و همچنین سرعت کشف و ارائه داروها را نیز افزایش می‌دهد. مزیت دیگر این کار آن است که ایمنی آزمون‌های انسانی نیز افزایش می‌یابد.