استفاده صنعتی از نانولوله‌کربنی در رزین، کامپوزیت و پوشش

یک شرکت آلمانی قراردادی با یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نانولوله‌کربنی در جهان امضاء کرده تا با استفاده از نانولوله تولیدی این شرکت، اقدام به ارائه اصلاح‌کننده‌های شیمیایی به‌منظور استفاده در صنعت کامپوزیت و پوشش کند.

شرکت بافا کامپوزیت سیستم (BÃœFA Composite Systems) در آلمان همکاری مشترکی با شرکت اوسی‌اس‌آی‌ای‌ال (OCSiAl) آغاز کرده است. OCSiAl یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید کننده نانولوله‌کربنی تک‌جداره در جهان است.
این همکاری مشترک به‌منظور استفاده از نانولوله‌های کربنی در تولید اصلاح‌کننده‌های شیمیایی است. این دو شرکت برای انجام این کار، قرارداد همکاری مشترکی به امضاء رسانده‌اند که در قالب آن، شرکت OCSiAl نانولوله‌کربنی مورد نیاز بافا را برای تولید این اصلاح‌کننده جدید تأمین خواهد کرد. همچنین قرار است بافا از فناوری‌های شرکت OCSiAl برای تولید اصلاح‌کننده مبتنی بر نانومواد استفاده کند و در نهایت این محصول جدید را با نام تجاری خود به بازار عرضه کند.
یکی از موضوعات این قرارداد، اعطای لیسانس تولید نانولوله‌کربنی تک جداره با نام تجاری Tuball است. بافا حق تولید کنسانتره Tuball را که حاوی نانولوله‌کربنی تک‌جداره است، به دست می‌آورد. مسئولان شرکت OCSiAl اعلام کردند که نانولوله‌کربنی آن‌ها از استحکام کافی برای ایجاد یک شبکه سه بعدی یکنواخت برخوردار است. استفاده از این نانولوله‌ها موجب می‌شود تا رسانایی یکنواختی در سطح محصول نهایی ایجاد شده و استحکام مکانیکی و مقاومت در برابر سایش در آن به شکل قابل توجهی بالا رود.
بافا یکی از شرکای تجاری OCSiAl در حوزه مواد کامپوزیتی و رزین است و در حال حاضر مواد رزین اپوکسی و پلی‌استر را تولید و بازاریابی می‌کند. این مواد به‌منظور استفاده در صنعت کامپوزیت و پوشش تولید و عرضه می‌شوند.