دریافت گواهینامه نانومقیاس توسط ۸۹ محصول نانویی در سال ۹۵

طبق اعلام واحد ارزیابی محصولات فناوری نانو از مجموع ۱۹۴ پرونده‌ای که در سال ۹۵ توسط این واحد بررسی شده است، ۸۹ محصول موفق به دریافت گواهینامه نانومقیاس از سوی ستاد توسعه فناوری نانو شده‌اند.

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با هدف ایجاد شفافیت بازار، افزایش اعتماد مصرف‌کنندگان و ارتقای کیفی محصولات فناوری نانو واحد ارزیابی محصولات فناوری نانو را ایجاد نمود. مأموریت اصلی این واحد، ارزیابی خواص و ثبات مقیاس نانویی محصولات و اعطای گواهینامه نانومقیاس است.

بر اساس تعریف استاندارد بین‌المللی (ISO-TS 18110: 2015) و استاندارد ملی ۱۲۰۹۸محصول فناوری نانو محصول حاوی نانو ماده است که کارکرد یا خاصیت آن با فناوری نانو بهبود یابد. به محصولاتی که تولید کننده آن ضمن رعایت الزامات فنی محصول طبق استاندارد شامل:
•    از فناوری نانو و دانسته‌های علمی نانومقیاس (۱۰۰-۱ نانومتر) استفاده‌شده باشد
•    کارکرد یا ویژگی محصول با فناوری نانو بهبودیافته باشد
•    فرآیند تولید محصول مهندسی باشد
و سایر الزامات تولیدی مندرج در آیین‌نامه‌های موسسه را (از جمله پروانه ساخت و یا بهره‌برداری، واحد کنترل کیفیت فعال، حضور کار‌شناس نانو در شرکت و غیره) رعایت نماید، گواهینامه نانومقیاس اعطا می‌گردد. گواهینامه نانومقیاس با اعتبار یک‌ساله صادرشده و قابل تمدید است.

به محصولاتی که تولید کننده‌ آن صرفاً الزامات فنی استاندارد را برآورده است و سایر الزامات موسسه را تأمین نکرده، گواهینامه آزمایشی نانومقیاس اعطا می‌شود.

این واحد با بررسی مدارک و مستندات متقاضی، نسبت به تدوین دستورالعمل بازرسی و طراحی آزمون‌ها جهت بررسی محصول اقدام می‌کند. با بازدید و نمونه‌برداری از محل تولید و انجام آزمایش‌ها طبق طرح آزمون، گزارش فنی واحد بازرسی مبنی‌بر تایید/عدم تایید نانومقیاس محصول اعلام می‌گردد. پس از ارائه این گزارش در شورای راهبردی نانومقیاس، موضوع تایید و یا عدم تایید محصول به اطلاع متقاضی خواهد رسید.

قابل ذکر است ستاد ویژه توسعه فناوری نانو تا پایان ۳۰ آذرماه ۹۵ در مجموع به ۳۲۵ محصول گواهینامه نانو مقیاس اعطا کرده است، که از این تعداد ۱۶۸ کالا و ۱۵۷ تجهیزات، موفق به دریافت این گواهینامه شده‌اند. آمار این محصولات در جدول و نمودارهای زیر تشریح شده‌است.

filereader.php?p1=main_c4ca4238a0b923820
filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636

filereader.php?p1=main_eccbc87e4b5ce2fe2

filereader.php?p1=main_a87ff679a2f3e71d9