عرضه محصولات بیش از ۵۰ شرکت تولید‌کننده مواد و تجهیزات فناوری نانو

بیش از ۵۰ شرکت فعال در حوزه فناوری نانو در پنجمین نمایشگاه تجهیزات و موادآزمایشگاهی ساخت ایران حضور یافته‌اند تا محصولاتشان را در معرض دید خریداران داخلی و خارجی قرار دهند. در این دوره از نمایشگاه در مجموع ۳۹۴ شرکت دانش‌بنیان ایرانی حضور دارند.

پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران با حضور ۳۹۴ شرکت تولید‌کننده تجهیزات و مواد آزمایشگاهی از جمله ۵۰ شرکت‌ فعال در زمینه فناوری نانو، در محل دائمی نمایشگاه‌‌های بین‌المللی تهران در حال برگزاری است.

دبیر پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران در خصوص نمایشگاه امسال و مقایسه آن با دوره‌های قبل گفت: «نمایشگاه امسال از نظر تعداد محصولات و شرکت‌ها رشد خیلی خوبی داشته است. سال اول حدود ۹۶ شرکت‌ داشتیم و امسال این تعداد به بیش از ۳۵۰ شرکت فروشنده تجهیزات و حدود ۸۰۰۰ دستگاه اصلی که با تجهیزات جانبی حدود ۱۱ هزار دستگاه می‌شود، رسیده است. نکته مهم نمایشگاه امسال اینست که شرکت‌ها از نظر توانمندی مارکتینگ و طراحی سبد محصول رشد خوبی داشته‌اند.»

دکتر اسدی فرد افزود: «برخی شرکت‌ها در سال گذشته فروش خارجی‌شان بیشتر از فروش داخلی‌شان بوده و توانستند با همین درامدی که در سال گذشته از نمایشگاه داشته‌اند در بازارهای خارجی سرمایه‌گذاری کنند.»

اسدی‌فرد با اشاره به اشباع شدن بازارهای داخلی افزود: «تجهیزاتی که در نمایشگاه ارایه شده از نظر کیفیت و قیمت بسیار رقابتی‌اند و چون بازار داخلی آرام‌آرام اشباع می‌شود تلاش ما اینست که بازارهای منطقه‌ای را در دست بگیریم و در همین راستا پنجاه شرکت را انتخاب کردیم و مجموعه‌ای با کمک معاونت علمی و فناوری با حضور این شرکت‌ها ایجاد شده با عنوان کریدور صادرات که این کریدور شرکت‌ها را بسته به حوزه کاری که دارند در نمایشگاه‌های مختلف در دنیا شرکت می‌دهد، که از این بین می‌توان به حضور ۱۲ شرکت ایرانی در نمایشگاه عرب‌لب که اخیرا برگزار شد اشاره کرد.»

دبیر نمایشگاه با اشاره به رونمایی از چند محصولات جدید در این نمایشگاه گفت: «در این نمایشگاه محصولات جدید خیلی زیاد است، اکثر شرکت‌ها یکی دو محصول جدید به سبدشان اضافه کردند و یا در حد اضافه کردن یک آپشن به محصول قبلی خود حضور یافته‌اند و در کل حدود پنجاه دستگاه جدید در این نمایشگاه عرضه شد که چند مورد روز اول نمایشگاه رونمایی شدند از جمله دستگاه انیمال پت از شرکت پرتو نگار پرشیا که با حوزه فناوری نانو مرتبط است و ربات مینی سورنا که مربوط به یکی از شرکت‌های حوزه مکانیک است.»

دکتر اسدی‌فرد با اشاره به حضور نمایندگانی از شرکت‌های خارجی در میان بازدیدکنندگان نمایشگاه گفت: «امسال از ۱۰ کشور خارجی تیم‌هایی را دعوت کردیم که بیایند و تجهیزات را بازدید کنند. این شرکت‌ها عموما به عنوان نمایندگی شرکت‌های سازنده تجهیزات قرارداد نمایندگی امضا می‌کنند و بعد در کشور خودشان با اطلاعات دستگاه‌ها در مناقصه شرکت می‌کنند و اگر برنده شدند می‌آیند و این تجهیزات را خریداری می‌کنند.»

 دبیر نمایشگاه با اشاره به حضور تیم‌هایی از عمان، افغانستان، لبنان، اوگاندا، آلمان، انگلیس، رومانی و سریلانکا در نمایشگاه افزود: «در سال گذشته سه شرکت توانستند در عمان از طریق یکی از مجموعه‌هایی که بعنوان نمایندگی از کشور عمان آمده بودند، محصولات خود را بفروشند.»

گفتنی است، در این نمایشگاه بیش از ۹ هزار محصول از ۳۹۴ شرکت دانش‌بنیان ارایه شده‌ است که شامل ۹۴۱۷ مورد تجهیزات و ۴۲۱ مورد مواد آزمایشگاهی است. از این میان بیش از ۵۰ شرکت فعال در حوزه تجهیزات و مواد مرتبط با فناوری نانو حضور دارند.

از مجموعه‌های فعال در حوزه فناوری نانو که در پنجمین نمایشگاه تجهیزات و موادآزمایشگاهی ساخت ایران حضور دارند می‌توان به شرکت امین آسیا فناور پارس، شرکت آرا پژوهش، شرکت آراز طیف پلاسما، شرکت بسافن آوران نصیر، شرکت پژوهشگران نانو فناوری (توانا)، شرکت پژوهشی کیمیا شنگرف پارس، شرکت پلاسمافناورامین، شرکت پوشش‌های نانو ساختار، شرکت پیام‌آوران نانوفناوری فردانگر، شرکت خلاء پوشان فلز، شرکت فناوران تجهیزات نانوآزما، شرکت فناوران نانومقیاس، شرکت فناوری نانوساختار آسیا و شرکت نانو سیستم پارس اشاره کرد.

شایان ذکر است، پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران که چهارم اردیبهشت‌ماه آغاز به کار کرده است، تا روز پنج‌شنبه هفتم اردیبهشت‌ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران سالن‌های خلیج‌فارس، میلاد، ۴۰ و ۴۱ برپا است. نمایندگان دانشگاه‌‌ها و مراکز پژوهشی می‌توانند با بهره‌مندی از تسهیلات معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری، تجهیزات و مواد آزمایشگاهی مورد نیاز مراکز خود را از این نمایشگاه خریداری نمایند.