روش تولید صنعتی نانوذراتی برای استحکام بیشتر بتن

محققان فرانسوی شرکت تکنالیا (Tecnalia) با همکاری چند دانشگاه، اقدام به ارائه روشی با قابلیت تولید صنعتی از نانوذرات توبرموریت کردند. این نانوذرات موجب تسریع سخت شدن بتن می‌شوند.

یافته‌های پژوهشگران امکان‌پذیر بودن توبرموریت (tobermorite) را در دمای ۴۰۰ درجه سانتیگراد به‌صورت علمی نشان میدهد. توبرموریت یک ماده معدنی حاوی سیلیکات کلسیم است که تا پیش از این امکان تولید آن در دمای بالاتر از ۲۰۰ درجه وجود نداشته است. این ماده معدنی موجب دوام بتن‌ می‌شود و تاریخچه استفاده از آن به زمان روم باستان باز می‌گردد.
در این مقاله محققان نشان دادند که چگونه می‌توان نانوذرات توبرموریت را با سرعت بالا سنتز کرد. این نانوذرات برای تسریع فرآیند سفت شدن بتن استفاده می‌شود. این گروه تحقیقاتی موفق شدند نانوالیاف توبرموریت را در آب در دمای ۴۰۰ درجه سانتیگراد تولید کنند. علاوه‌بر این، خروجی بهدست آمده ماده‌ای با کیفیت بالاست.
این فناوری براساس اظهارات محققان، یک روش تولید پیشرفته محسوب می‌شود که برای تولید این نانوالیاف به کار می‌رود. نتایج این پروژه برای شرکت‌های فعال در حوزه فناوری‌ نانو اهمیت زیادی دارد؛ چرا که آنها امکان تولید صنعتی این ماده در حجم بالا و کیفیت مطلوب را بهدست می‌آورند. برای شرکت‌ها این فرآیند چند مزیت دارد: مزیت اول آن است که برخلاف روش‌های رایج که چند روز زمان نیاز دارد تا این نانوذرات سنتز شوند، در این روش تنها در مدت ۱۰ ثانیه این کار انجام می‌شود. مزیت دوم آن است که این روش از سیالات ابربحرانی استفاده می‌کند که موجب می‌شود نانوذرات کامل‌تری بهدست آید.
این مقاله از نظر نشریه Angewandte Chemie به‌عنوان یک پروژه بسیار مهم قلمداد شده‌است. این پروژه توسط شرکت تکنالیا و چند دانشگاه مختلف نظیر دانشگاه باسکو، دانشگاه بوردوکس و ICMCB-CNRS انجام شده‌است. 

نتایج مربوط به این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان « Ultra-Fast Supercritical Hydrothermal Synthesis of Tobermorite under Thermodynamically Metastable Conditions » در نشریه  Angewandte Chemie منتشر شده‌‌است.