ساخت نانوموتوری که به‌صورت کنترل شده حرکت می‌کند

نانوموتوری از جنس DNA ساخته شده‌است که با استفاده از رابط میکروسیالی مبتنی بر کامپیوتر حرکت می‌کند. این رابط برای کنترل حرکت نانوموتور، از مواد شیمیایی به‌صورت سوخت استفاده می‌کند.

یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه بنگورین یک نانوموتور دوپدال از جنس DNA ساختند که با استفاده از یک رابط میکروسیالی مبتنی بر کامپیوتر کنترل می‌شود. این ماشین مولکولی قادر به راه رفتن روی اوریگامی DNA است؛ این کار با استفاده از فرمان‌هایی که نقش سوخت را دارند انجام می‌شود. از این نانوموتور می‌توان برای تولید نسل جدیدی از نانوماشین‌ها و نانوکارخانه به‌منظور آرایش مولکولی و محاسبات مولکولی استفاده کرد.
ایلا نیر از دانشگاه بنگورین می‌گوید: «برخلاف ماشین‌های مولکولی که خودکار عمل می‌کنند، این ماشین مولکولی سنتزی به‌گونه‌ای طراحی شده‌است که می‌تواند به فرمان‌های خارجی پاسخ دهد. این فرمان‌ها اغلب از ترکیبات شیمیایی نشأت می‌گیرد. برای ایجاد ارتباط با چنین ماشینی، ما به روشی کارا به‌منظور افزودن و زدودن ترکیبات شیمیایی نیاز داریم. همچنین لازم است بتوانیم این ماشین را در طول تشکیل و کار مشاهده کنیم. برای رسیدن به این هدف ما از یک پلتفورم مبتنی بر میکروسیالی و یک میکروسکوپ فلورسانس تک مولکولی استفاده کردیم. میکروسکوپ فلورسانس به ما اجازه می‌دهد تا حالت منفرد ماشین را در طول عملیات با قدرت تفکیک نانومتری در کسری از ثانیه مشاهده کنیم.»
این موتور دو پدالی از ساختار پروتئین کینزین الهام گرفته شده‌است که در طبیعت با استفاده از آدنزین تری‌فسفات حرکت می‌کند. این موتور قادر است در هر ثانیه چند قدم بردارد. این موتوری که محققان ساختند در هر قدم ۱۱ نانومتر به جلو حرکت می‌کند و پاهای خود را روی DNA قرار می‌دهد. با استفاده از پلتورم میکروسیالی DNA، سوخت به‌صورت رشته‌های DNA به این سامانه داده می‌شود. با استفاده از ۶۴ واکنش شیمیایی مختلف، این موتور ۳۲ قدم به جلو برداشته و ۳۷۰ نانومتر مسافت را در سه جهت مختلف طی می‌کند.
این اولین موتور DNA است که با استفاده از کامپیوتر کنترل می‌شود. تمام مواد مصرفی در طول فرآیند حرکت این موتور به صورت خودکار شسته می‌شود و در نتیجه محیط همیشه در شرایط مناسب قرار می‌گیرد.