تولید نانوجوهر حاوی مس که در برابر اکسید شدن مقاوم است

شرکت نانودیمنشن موفق به تولید نانوذرات مس جدیدی شده که در برابر اکسید شدن مقاوم هستند. با این نانوذرات جوهرهایی ساخته می‌شود که در فرآیند تف‌جوشی مقاومت بالایی دارند.

نانودیمنشن (Nano Dimension) یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزه نانوالکترونیک چاپ سه بعدی است. این شرکت اعلام کرد که موفق به تولید نانوذرات مس جدیدی شده که در برابر اکسید شدن مقاوم هستند. این نانوذرات به خطوط رسانا در دمایی پایین‌تر از ۱۶۰ درجه سانتیگراد در فرآیند تف‌جوشی متصل می‌شوند.
این شرکت فناوری ساخت محصول خود را به‌صورت پتنتی آماده کرده و به دفتر ثبت اختراعات USPTO ارائه کرده است.
چالش اصلی در توسعه نانوجوهرهای مسی، اکسید شدن آنهاست که در فرآیند تف‌جوشی دچار اکسیداسیون می‌شود. معمولاً تف‌جوشی نانوذرات مس نیازمند انرژی بالایی است. برای این کار به لیزر، دمای بالا و لامپ‌های قوی نیاز است که در اتمسفر عاری از اکسیژن این اتفاق می‌افتد. چنین شرایطی موجب افزایش قیمت فرآیند و پیچیده شدن آن می‌شود.
نانودیمنشن نانوذرات مس جدیدی ارائه کرده که در برابر اکسیدشدن در هوا مقاوم هستند. این نانوذرات مس به‌صورت بسته‌های کروی منحصر به فردی در آمده و کره‌هایی را تشکیل می‌دهند که خواصی شبیه به ساختار هسته‌ای – پوسته‌ای دارد.
این نانوذرات مس به‌عنوان ماده پایه برای ساخت جوهر مس رسانا استفاده می‌شوند که به شدت هزینه مواد خام را در چاپ سه بعدی قطعات الکترونیکی و بوردهای مدارچاپی کاهش می‌دهند.
مس دومین ماده رسانا بعد از نقره و بسیار ارزان‌تر از آن است. توسعه جوهر مس پایدار و مقاوم در برابر اکسیداسیون دستاوردی مهم در فناوری ساخت جوهر است که می‌تواند هزینه‌های چاپ را به شدت کاهش دهد. این فناوری بازارهای تازه‌ای برای فراهم کرده است؛بخش‌هایی نظیر فیلم‌های انعطاف‌پذیر؛ فیلم‌هایی که در برابر دماهای ۱۰۰ تا ۱۵۰ درجه سانتیگراد مقاوم هستند.
شرکت نانودیمنشن در سال ۲۰۱۲ با هدف توسعه سامانه‌های الکترونیکی چاپ سه بعدی راه‌اندازی شد. این شرکت محصولات مختلفی در بخش جوهر سه بعدی، نرم‌افزار سه بعدی و نانومواد تولید می‌کند. محصول اصلی این شرکت، چاپگر سه بعدی است که روی بوردهای مدار چاپی مورد استفاده قرار می‌گیرد.