تولید سیاه‌ترین رنگ تاریخ با نانولوله‌های کربنی

سیاه‌ترین رنگ تجاری توسط شرکت نانولب تولید و مورد آزمایش قرار گرفت. در این رنگ از نانولوله‌های کربنی استفاده شده‌است.

شرکت نانولب (NanoLab) اقدام به ارائه رنگ بسیار تیره‌ای کرده که برخلاف vantablack کاملا سیاه است. این رنگ با استفاده از نانولوله‌های کربنی ساخته شده و بخش قابل توجهی از نور را جذب می‌کند. این رنگ با نام تجاری Singular Black ساخته و عرضه شده‌است.
این رنگ توسط جیسون چیز، هنرمند اهل ماساچوست آمریکا، برای ساخت مجسمه‌ای به نام Black Iron Ursa به کار گرفته شد. او از این رنگ برای پوشش‌دهی یک مجسمه خرس آهن استفاده کرد و سپس این مجسمه سیاو رنگ را در مرکز یک دایره رنگین‌کمانی قرار داد تا سیاه بودن آن نسبت به دیگر رنگ‌ها کاملاً مشخص شود.
چیز می‌گوید: «من اولین کار هنری را با این فناوری انجام دادم. من این فناوری را با همکارانم به اشتراک خواهم گذاشت.»
پیش از این رنگی موسوم به Vantablack ساخته شده بود که قادر به جذب ۹۹٫۹۶ درصد از نور بود. این رنگ که در سال ۲۰۱۴ اختراع شده فاقد هر نوع پیگمنت است و شبکه‌ای متراکم از نانولوله‌های کربنی دارد که در یک مخزن گرمایشی رشد داده شده‌است. این شرکت در گام بعد اقدام به توسعه نسخه قابل اسپری از این رنگ کرد.
Singularity Black ترکیبی از نانولوله‌های کربنی و نوعی ماده پایدارکننده است که به‌صورت جداگانه در سال ۲۰۱۱ در شرکت نانولب و در قالب همکاری با ناسا اختراع شد. این ماده توسط ناسا در تجهیزات ویژه مشاهده اجسام بسیار دور به کار گرفته شد که قادر است نور را جذب کند و مانع از تداخل این نور با حسگرها شود.
براساس اظهارات سازنده، این رنگ را می‌توان درون هودهای بخار یا مخازن اسپری به کار برد. بعد از قرار دادن این رنگ روی سطح فلز باید آن را تا دمای ۶۰۰ درجه فارنهایت گرم کرد تا هر گونه ناخالصی روی آن از بین برود.
این رنگ بسیار شکننده بوده و نباید به آن دست زد، درصورت تماس با دست آسیب می‌بیند؛ دقیقا همانند زمانی که شما روی بال یک پروانه دست می‌کشید.