همکاری ایران و اروپا در فناوری نانو

اجلاس دو روزه فراخوان‌های نوآوری صنعتی در حوزه‌های فناوری نانو، مواد پیشرفته، فناوری زیستی و فرایندهای صنعتی (NMBP) روزهای سوم و چهارم اکتبر (۱۱ و ۱۲ مهرماه) با حضور بیش از ۱۴۰۰ نفر از سراسر جهان در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار شد.

این برنامه بخشی از رویدادهای برنامه افق ۲۰۲۰ (Horizon 2020) است که برنامه کمیسیون اروپا برای تحقیقات و نوآوری است. در قالب این برنامه، اولویت‌ها و موضوعات کلیدی مشخص می‌شود و موسسات تحقیقات و نوآوری شامل دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، شرکت‌های فناوری و شرکت‌های صنعتی ایده‌های خود را مطرح می‌کنند و در صورتی که بتوانند عوامل مختلف مجری پروژه را با خود همراه کنند، اقدام به تهیه پیشنهاد پروژه (Proposal) می‌کنند. پیشنهادها بعد از تصویب تامین مالی می‌شوند و مالکیت نتایج ایجاد شده مربوط به عوامل پروژه است.
این اجلاس برای طرح ایده‌های پروژه‌ها و یافتن شرکای تحقیقاتی برای هر پروژه برگزار شد. در واقع پروژه‌هایی که در سال‌های ۲۰۱۸ الی ۲۰۲۰ در قالب برنامه افق ۲۰۲۰ تعریف می‌شوند، باید در این رویداد اقدام به تشکیل کنسرسیوم کنند تا بتوانند پیشنهاد مشترک را تهیه کنند.
یکی از بخش‌های این رویداد پانل با موضوع “همکاری با سایر کشورها” بود که در آن دکتر سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران، همچنین نمایندگانی از کشورهای ژاپن، کانادا، مکزیک و تایلند حضور داشتند. همچنین در حاشیه این برنامه نمایشگاهی با ۱۰ غرفه شامل موضوعات اصلی و ۳ غرفه از کشور ایران، کانادا و آمریکا برگزار شد.
با توجه به فعالیت‌ها و دستاوردهای ستاد توسعه فناوری نانو در حوزه استاندارد و ایمنی نانو اداره کل تحقیقات و نوآوری کمسیون اروپا تمایل خود را برای همکاری در حوزه نانو ایمنی با ایران رسما اعلام کرد.
همچنین کارگاه گفت‌وگوی آسیا – اروپا در حوزه ایمنی و صحه‌گذاری نانو به میزبانی ایران در آذرماه با حضور افراد کلیدی از اتحادیه اروپا و کشورهای آسیایی برگزار خواهد شد. این کارگاه با هدف تبادل تجربیات و دانش میان کشورها و گفت‌وگو برای هماهنگی سیاست‌ها و مقررات دو قاره برنامه‌ریزی شده است.