بازار ۶٫۸ بیلیون دلاری نانولوله‌های کربنی در سال ۲۰۲۳

بازار نانولوله‌های کربنی با رشد ۲۲٫۱ درصدی تا سال ۲۰۲۳ به رقم ۶٫۸ بیلیون دلار خواهد رسید. در حال حاضر شرایط برای ورود شرکت‌های جدید به بازار تولید نانولوله‌های کربنی ایده‌ال است. میزان تقاضا کمتر از تولید است که این روند طی چند سال آینده احتمالا معکوس شود.

شرکت‌های مختلف در سراسر جهان اقدام به تولید نانولوله‌های کربنی می‌کنند و در حال حاضر بازار این حوزه با رقابت شدیدی روبرو است. اخیرا گزارشی توسط شرکت ترنسپرنسی مارکت ریسرچ (TMR) به ‌چاپ رسیده که در آن بازار نانولوله‌های کربنی در سال ۲۰۲۳، ۶٫۸ بیلیون دلار پیش‌بینی شده ¬است.
این گزارش در بررسی شرکت‌های فعال در این حوزه به موضوع تفاوت تولید میان شرکت‌های مختلف می‌پردازد و چنین پیش‌بینی می‌کند که اختلاف کمی میان محصولات شرکت‌های مختلف وجود داشته باشد. این نزدیک بودن محصولات موجب می‌شود تا شرایط برای ورود بازیگران تازه‌وارد مهیا باشد و بستر مناسبی برای شرکت‌های تازه‌کار فراهم باشد. البته چالش‌هایی نیز در این بازار وجود دارد که از آن جمله می‌توان به هزینه بالا و لزوم سرمایه‌گذاری در این حوزه اشاره کرد. البته کمبود مواد خام اولیه نیز تهدیدی برای بازیگران این حوزه است.
بازار نانولوله‌های کربنی در سال ۲۰۱۶ در حدود ۱٫۶ بیلیون دلار بوده که این گزارش معتقد است این بازار رشد ۲۲٫۱ درصدی را تا سال ۲۰۲۳ تجربه کرده و به رقم ۶٫۸ بیلیون دلار خواهد رسید.
در میان صنایع مختلف، پلیمر بالاترین سهم را در بازار نانولوله‌های کربنی دارد. دلیل این امر، عملکرد بالای نانولوله‌های کربنی در تقویت ساختار پلیمرها بوده به‌طوری که دامنه¬ی کاربرد پلیمرها در صنعت خودروسازی، هوافضا و دفاعی را افزایش می‌دهد. همین تقویت ساختار پلیمرها و گسترش دامنه¬ی کاربرد آنها به دلیل به‌کارگیری نانولوله‌های کربنی موجب تقویت بازار نانولوله‌ها می‌شود.
افزودن نانولوله‌های کربنی به مواد مختلف موجب بروز مزیت‌هایی در آنها می‌شود. برای مثال، افزودن نانولوله کربنی به کامپوزیت‌ها موجب افزایش هدایت الکتریکی آنها شده و امکان استفاده از آنها در تولید صفحه‌های نمایش لمسی را فراهم می‌کند. نانولوله‌های کربنی در توربین‌ها نیز موجب تقویت ساختار آنها شده و در عین حال وزن آنها را کاهش می‌دهد.
هزینه تولید نانولوله‌های کربنی با خلوص بالا بسیار زیاد است و این موضوع برای شرکت‌هایی که با محدودیت منابع مالی روبرو هستند بسیار چالش‌ برانگیز است. از سوی دیگر، تقاضا برای نانولوله‌های کربنی کمتر از میزان تولید است. اما این گزارش پیش‌بینی می‌کند طی سال‌های آتی این روند معکوس شود و تقاضا از تولید پیشی گیرد.