سامانه رهایش دارو مبتنی بر نانوذرات، بی‌نیاز از تزریق با سرنگ

شاهدانه دارای ترکیباتی با خواص دارویی است که رهایش این ترکیبات در بدن همیشه چالش برانگیز است. شرکت نانوسفیر سامانه‌ای مبتنی بر نانوذرات برای رهایش این ترکیبات از طریق پوست ارائه کرده است که نیاز به تزریق با سرنگ ندارد.

نانوسفیر هلث ساینسز (NanoSphere Health Sciences) یکی از شرکت‌های نانوزیست‌فناوری در کلرادو آمریکا است. این شرکت در حال کار روی سامانه‌های جدید رهایش برای کانابینوئید، مواد مغذی و دارو است. از این رو نانوسفیر روشی را به‌صورت پتنت به ثبت رسانده که در آن از نانوذرات برای انتقال مواد مختلف استفاده شده‌است. این سامانه رهایش نانومقیاس می‌تواند مواد دارویی را به‌صورت مستقیم از طریق جریان خون منتقل کرده و به محل مورد نظر برساند.

این شرکت سامانه‌های مبتنی بر نانوذرات ارائه کرده که با استفاده از آن امکان حمل ترکیبات موجود در گیاه شاهدانه وجود دارد. به زعم مسئولان این شرکت، این سامانه تنها سامانه رهایش نانوذره‌ای در جهان برای رهایش ترکیبات موجود در شاهدانه است.

این فناوری که به NanoSerum™ شهرت دارد، با سرعت بالا می‌تواند حمل این مواد را انجام دهد. ترکیبات مورد نظر به صورت کپسول درون ساختار نانوذره‌ای قرار داده شده و از طریق خون با ایمنی بالا جابه‌جا می‌شوند.

این سامانه جدید موجب می‌شود تا جذب ترکیبات به سادگی و با قدرت بالا انجام شود به‌طوری که سیستم گوارش نتواند تاثیر منفی در جذب بگذارد؛ این در حالی است که در حالت عادی تنها ۶ درصد از مواد مغذی شاهدانه که به صورت خوراکی وارد بدن شده، جذب می‌شود.

این سامانه به سرعت در پوست نفوذ کرده و می‌تواند ترکیبات کانابینوئید و فیتوشیمیایی را به گیرنده‌های مورد نظر در بدن برساند. در واقع در این سیستم برای تزریق دارو و مواد مورد نظر، نیاز به سوزن و تزریق نیست و تنها از طریق استعمال پوستی می‌توان دارو را وارد بدن کرد.