تولید نخ‌های نانویی برای بهبود سوخت‌وساز بدن

شرکت تهران زرنخ با استفاده از نانوذرات موفق به تولید نخ‌هایی شده که قابلیت نشر پرتو فروسرخ را دارند. این نخ‌ها بخشی از انرژی حرارتی خارج شده از بدن را که در فعالیت‌های روزمره در بدن به هدر می‌رود، به پرتو فروسرخ تبدیل می کنند و آن را به بدن بازمی گردانند. پرتوهای فروسرخ خواص درمانی دارد.

شرکت تهران زرنخ موفق به تولید نخ نایلون با قابلیت نشر پرتو فروسرخ با نام تجاری HEALTEX شده است. این محصول موفق به اخذ گواهی نانومقیاس از سوی ستاد توسعه فناوری نانو نیز شده است.

قرن‌هاست که در طب سنتی شرقی از پرتو فروسرخ برای درمان استفاده می‌شود. گرمای حاصل از امواج فروسرخ می‌تواند دردهای موضعی را رفع کرده و به افزایش سطح سلامتی کمک شایانی کند.

از این رو شرکت تهران زرنخ اقدام به تولید نخ‌های نایلون با قابلیت نشر پرتو فروسرخ کرده است. در منسوجات  تهیه شده از این نخ ها، نانوذرات سرامیکی با قابلیت انتشار پرتو فروسرخ می‌توانند با استفاده از تولید این نوع امواج رگ‌ها را بازتر کرده و موجب افزایش سرعت، مقدار و گردش خون در محل گرما دهی می‌شوند. در نتیجه با افزایش گردش خون، اکسیژن بیشتری به بافت بدن وارد می‌شود و این امر به افزایش سوخت و ساز بدن منتج می شود.

 چنانچه این فرایند در بخش بزرگی از بدن که به واسطه یک لباس پوشیده شده باشد اتفاق بیافتد سبب افزایش گردش خون در سراسر بدن شده و اثرات مثبت یاد شده در کل بدن اتفاق می افتد. این امر سبب افزایش سطح اکسیژن موجود در خون، کاهش میزان اسید لاکتیک در زمان فعالیت های بدنی و کاهش تجمع چربی در بافت ها می شود.

پوشاک نهایی قادر خواهد بود بخشی از انرژی حرارتی خارج شده از بدن را که در فعالیت های روزمره در بدن به هدر می رود، به پرتو فروسرخ تبدیل کرده و آن را به بدن بازگرداند.

در حال حاضر از الیاف با قابلیت نشر پرتو فروسرخ در تهیه منسوجات کمک درمانی، منسوجات ورزشی، لباس کار و برخی منسوجات خانگی همچون کالای خواب استفاده می شود.

شرکت تهران زرنخ فیلامنت‌های پلی‌نایلون و پلی‌استر و فیلامنت‌های نانوکامپوزیتی نایلون تولید می‌کند. در حال حاضر نخ های نایلون نانوکامپوزیتی ضد میکروب و نخ های نایلون و پلی استر خنک کننده نیز در این شرکت تولید می‌شود.

filereader.php?p1=main_b6d767d2f8ed5d21a