ایران در صادرات محصولات نانویی موفق بوده است

دکتر سرکار در همایش روز ملی صادرات به تشریح دستاوردهای ایران در محصولات نانویی پرداخت.

بیست‌و‌دومین سالروز ملی صادرات، صبح امروز یکشنبه ۲۹ مهر ماه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، رئیس سازمان توسعه و تجارت، رئیس بانک مرکزی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و دکتر سرکار دبیر ستاد ویژه‌ توسعه فناوری‌نانو در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد. در این همایش از ۵ شرکت به عنوان صادرکنندگان برتر سال ۱۳۹۷ با اهداء تندیس بلورین از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری تقدیر به عمل آمد.

دکتر سرکار در این نشست به تشریح وضعیت صادرات ایران در حوزه فناوری‌نانو پرداخت. دبیرستاد ویژه توسعه فناوری‌نانو ضمن تاکید بر موفق بودن برنامه صادرات محصولات نانویی ایران گفت: «طی سال‌های اخیر شاهد صادرات محصولات دانش‌بنیان در حوزه فناوری‌نانو بودیم که حجم صادرات این محصولات در حال افزایش است.»

وی درباره توسعه بازار محصولات نانویی گفت: « چندی پیش خط تولید نانوالیاف را در کشور کره‌جنوبی راه‌اندازی کردیم. چینی‌ها پس از مشاهده عملکرد این خط تولید، به این فناوری علاقه‌مند شدند و قراردادی برای فروش ده دستگاه نیز با آنان به امضاء رسید.»

سرکار در این همایش به تشریح فرصت‌های همکاری و ظرفیت‌های موجود برای استفاده از توانمندی‌ها در عرصه‌های بین‌الملل پرداخت. وی در ادامه بر حفظ کیفیت محصولات صادراتی تاکید داشت و در این‌باره گفت: «ما اگر محصولی را به خارج از کشور صادر می‌کنیم این محصول معرف نام ایران است، بنابراین باید مراقب کیفیت محصول باشیم. حفظ کیفیت تمام محصولات صادراتی ضروری است چرا که هر محصول ایرانی نماینده کشور ایران است.»

دبیرستاد توسعه فناوری‌نانو درباره تسهیل صادرات گفت: « ما در کشور چین چهار دفتر راه‌اندازی کردیم که این دفاتر به ما در صادرات کمک شایانی کرده است.»

 

لازم  به ذکر است حجم صادرات محصولات نانویی در سال ۹۶، قریب به ۶۲٫۴ میلیون دلار بوده که این رقم در سال ۹۵، بیش از ۳۶٫۵ میلیون دلار بوده‌است. در سال گذشته، ۴۹ کشور میزبان محصولات نانوی ایرانی بوده‌اند که از جمله این کشورها می‌توان به آلمان، ایتالیا، استرالیا، سوئیس، سوئد، آمریکا، کانادا، چین و کره‌جنوبی اشاره کرد.