نشست مدیران سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کشور با ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

با هدف ایجاد بسترهای مناسب همکاری با مراکز متولی صنعت در کشور، نشست همفکری مدیران سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کشور با ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، روز دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷ در محل ستاد برگزار شد.

در راستای ترویج صنعتی و توسعه‌ی فناوری نانو در صنایع و با هدف همفکری و ایجاد بسترهای همکاری با مراکز متولی صنعت در کشور، نشست معرفی فرصت‌های اقتصادی فناوری نانو برای صنایع کوچک و متوسط و شهرک‌های صنعتی ایران، با حضور برخی از مدیران سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و مسئولین و کارگزاران ستاد، روز دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷ در محل سالن کنفرانس ستاد ویژه توسعه فناوری نانو برگزار شد.

در این نشست، دکتر طهمورث لاهوتی، مدیر توسعه‌ی صنعتی و فناوری سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، ضمن بیان توضیحاتی پیرامون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، ظرفیت موجود در بدنه‌ی صنعت را مستعد پیشرفت و ارتقا توصیف نمود و با اشاره به وجود بیش از ۴۰ هزار واحد صنعتی کشور، امر شناسایی نیازها و تلاش برای رفع آن را از ضرورت‌های برنامه ریزی مسئولین در دستگاه‌های متولی علمی و صنعتی کشور برشمرد. وی با بیان استقرار بیش از   ۲۸ هزار واحد صنعتی، پتانسیل های واحدهای صنعتی در تولید ثروت را قابل توجه ارزیابی کرده و اذعان داشت که هر کدام از این واحدها به نوبه‌ی خود برای توسعه‌ی فناوری از ظرفیت خوبی برخوردارند. لاهوتی اظهار داشت به‌نظر می‌رسد بخشی از مشکلات واحدهای صنعتی با وجود محصولات و تجهیزات فناوری نانو قابل حل باشد و ابراز امیدواری کرد که با ایجاد ارتباط مستمر و سازنده بین دستگاه‌های متولی پژوهشی و صنعتی کشور همچون ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، موضوع توسعه‌ی فناوری و بازار و  رفع مشکل فناوری در بسیاری از واحدهای صنعتی به‌صورت عملیاتی و با شتاب بیشتری محقق گردد. وی افزود: باید ارتباطی ایجاد کنیم که واحدهای صنعتی بتوانند از ظرفیت فناوری نانو در کشور استفاده کنند. باید روی طراحی واحدهایی که در مرحله‌ی شروع به کار هستند، جهت به‌کارگیری محصولات و تجهیزات مبتنی بر فناوری نانو اطلاع رسانی شود تا همان ابتدای کار بتوانیم با این فناوری، ساخت و ساز را شروع کنیم و بدین ترتیب هزینه‌ها را از همان ابتدا کاهش دهیم.

در ادامه مهندس گلستانی، مدیر حوزه‌ی فناوری شرکت‌ها، با اشاره به شناسایی بیش از ۳۰۰ نیاز فناورانه، رفع این نیازها را مستلزم ارتباط واحدهای صنعتی با شرکت‌های فناور و همکاری نهادهای متولی با یکدیگر دانست و بر لزوم احصای  راهکارهای نانویی برای حل این مشکلات تأکید کرد. وی نقش افراد متخصص نانو در هر استان را به عنوان پل ارتباطی بین واحدها، سازمان‌های متولی و شرکت‌های فناور، مهم ارزیابی کرده و توجه به آن را از ضرورت‌های توسعه‌ی فناوری در صنعت دانست.

دکتر احمدوند، مدیر کارگروه ترویج و فرهنگ سازی فناوری نانو، با اعلام برنامه‌های ستاد در راستای تحقق اهداف سند ده‌ساله‌ی دوم فناوری نانو و اقدامات صورت گرفته جهت توسعه‌ی صنعتی این فناوری در کشور، مدل‌های همکاری و حمایت‌های ستاد از گسترش نانو در صنایع را بیان نمود و بر لزوم معرفی توانمندی‌ها، فرصت‌های اقتصادی و تجاری، و محصولات و تجهیزات فناوری نانو توسط نهادهای متولی صنعت در کشور تاکید کرد. احمدوند اذعان داشت: «بارها دیده‌ایم در حالی که راه حل در داخل کشور وجود دارد، به دنبال حل مسئله بیرون از مرزها و جاهای دیگر می‌گردیم. مثلاً با وجودی که راه حل برای تصفیه‌ی آب با استفاده از فناوری نانو وجود دارد، هنوز مشکل پساب واحدهای صنعتی یکی از معضلات و مشکلات جدی در شهرک‌های صنعتی محسوب می‌شود. باید همه با هم تلاش کنیم تا امر اطلاع رسانی و برقراری ارتباط بین صنعت و فناورانی که محصولات و تجهیزات مبتنی با فناوری نانو می‌سازند، تحقق یابد. درمواردی شاهد بوده‌ایم که شرکت‌های خارجی در خرید محصولات و تجهیزات فناوری نانوی کشورمان عملیاتی‌تر از مراکز داخل کشور اقدام کرده‌اند و در حالی که تقاضاهای داخلی برای خرید این کالاها، مراحل طولانی و مقدماتی خود را جهت بررسی اولیه طی می‌نمود، شرکت‌های خارجی اقدام به خرید کالا کرده و حتی سفارش خریدهای بعدی خود را داده‌اند.»

در ادامه حاضران، ضمن حضور در نمایشگاه محصولات فناوری نانو، با محصولات، تجهیزات و شرکت‌های نانویی آشنا شدند.