تولید نقاط کوانتومی عاری از کادمیم برای نمایشگرها

شرکت کوانتوم متریالز موفق به ساخت نقاط کوانتومی عاری از کادمیم شده‌است که درصورت استفاده در نمایشگرها کارایی ۹۱ درصدی را در تولید رنگ دارد.

شرکت کوانتوم متریالز (Quantum Materials) یکی از تولیدکنندگان نقاط کوانتومی عاری از کادمیم و دیگر نانومواد است. این شرکت موفق به ساخت فناوری LED حاوی نقاط کوانتومی عاری از کادمیم شده‌است که عملکرد رنگی Rec2020 آن ۹۱ درصد است. در حال حاضر این شرکت با تعدادی از شرکت‌های تولیدکننده‌ی قطعات LED، نمایشگر و مواد شیمیایی همکاری دارد تا بتواند نسل جدیدی از فناوری را وارد بازار کند که هم قیمت کمتر و هم کارایی بالاتری نسبت به فناوری‌های رایج داشته باشد. استفاده از نقاط کوانتومی در فیلم‌های مورد استفاده در نمایشگرهای LCD می‌تواند طیف رنگ را بهبود دهد.

یکی از کاراترین روش‌ها برای افزایش طیف رنگ در نمایشگرها، استفاده از نقاط ‌کوانتومی قرمز و سبز است که به‌صورت مستقیم روی سطح فسفر آبی قرار می‌گیرد و نقش نشردهنده‌ی رنگ را در واحد تولید نور زمینه به عهده دارد. تاکنون تولید مواد نشردهنده رنگ که هم عاری از کادمیم باشد و هم پایداری لازم را داشته باشد، یکی از چالش‌های حوزه‌ی نمایشگر بوده است.

نقاط کوانتومی شرکت کوانتوم متریالز دارای FWHM بسیار باریک در حد ۱۶ نانومتر هستند. این شرکت قادر است این نوع مواد نیمه‌هادی بسیار کوچک را با دقت بالا تولید کند تا طول موج‌های نشر دقیق و پایداری بالا داشته باشند. با ترکیب این مواد و نقاط کوانتومی قرمز عاری از کادمیم می‌توان به کارایی ۹۱ درصد Rec2020 رسید.

استفان اسکوریز، مدیرعامل شرکت کوانتوم متریالز، می‌گوید: «تولید نقاط کوانتومی با خواص نوری ویژه، یک چیز است و این که بتوان این نانومواد را در مقیاس انبوه با تکرارپذیری بالا تولید کرد، چیز دیگری است. ما موفق شدیم که این کار دشوار را انجام دهیم. با توسعه‌ی این فناوری می‌توان نقاط کوانتومی کادمیم سمی را از قطعات الکترونیکی حذف کرد.»

شرکت کوانتوم متریالز یکی از تولیدکنندگان نانومواد برای استفاده در صنایع نمایشگر، ذخیره‌ی انرژی و روشنایی است که امکان تولید انبوه و ارزان این نانومواد را داراست.