عرضه‌ی تجاری نسل سوم نانوپوشش‌های شفاف آنتی‌باکتریال

شرکت نانوکر، نسل سوم نانوپوشش‌های آنتی‌باکتریال خود را عرضه کرد. این نانوپوشش‌های شفاف قابلیت استفاده روی سطوح مختلف را دارند.

نانوکر دویچلند (Nano-Care Deutschland) یکی از شرکت‌های انشعاب‌یافته از مؤسسه‌ی مواد جدید لایبنیز (INM) در آلمان است. این شرکت نسل سوم نانوپوشش‌های خود را تولید کرده‌است که می‌توان آن را روی سطوح مختلف قرار داد تا برای یک دوره‌ی زمانی هفت ماه تا چند سال، عفونت‌زدایی از سطح را انجام دهد.

با قرار دادن این نانوپوشش روی سطح می‌توان جرم‌های مختلف بیمارستانی را به شکل مؤثری از بین برد و در نهایت مانع از عفونت‌های قارچی، باکتریایی و مخمری در محیط‌های بیمارستانی شد. این فناوری می‌تواند برای حل مشکل پاتوژن‌های بیماری‌زا مورد استفاده قرار گیرد.

این نانوپوشش را می‌توان روی سطوح مختلف قرار داد تا خواص ضد میکروبی در آن سطح ایجاد شود. با اعمال این پوشش روی سطح، ناهمواری‌های نوک ‌تیزی روی سطح به‌وجود می‌آید که به راحتی دیواره‌ی سلولی میکرواورگانیسم‌ها را از بین برده و موجب نابودی آن‌ها می‌شود؛ بدون این که با چشم غیرمسلح بتوان آن را دید.

نکته‌ی قابل توجه در این محصول آن است که نیاز به آموزش ندارد و مصرف کننده به سادگی می‌تواند از آن بهره‌مند شود. اولیور سونتاگ، مدیرعامل شرکت نانوکر، می‌گوید: « در کنار کاربردهای پزشکی این فناوری، ما به دنبال استفاده از آن در زندگی روزمره هستیم. انتظار داریم که این نانوپوشش بتواند در تلفن‌همراه، صفحه‌های نمایشگر لمسی، صفحه کلیدها، ماوس‌ کامپیوتر، فرمان خودرو، دستگیره‌ی در، درپوش توالت، کفش و محصولات ورزشی استفاده شود.» علاوه براین، این نانوپوشش قابلیت استفاده در تجهیزات و دستگاه‌هایی نظیر خودپردازها، تجیهزات استخر و سونا و استودیوها را دارد.

شرکت نانوکر در سال ۲۰۰۰ از مؤسسه‌ی INM انشعاب یافته است تا تجاری‌سازی فناوری نانوپوشش‌های سرامیکی شفاف را سرعت بخشد تا از این نانوپوشش‌ها به‌عنوان جایگزین تفلون یا ترکیبات فلورکربن استفاده شود. در ابتدای کار تمرکز روی بازار داخلی بود، اما در ادامه محصولات خود به ۷۰ کشور مختلف صادر کرده‌است. نانوکر از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ به یکی از تأمین‌کنندگان فناوری برای صنایع خودروسازی، نساجی و مهندسی مکانیک تبدیل شده‌است.