شستشوی حرم امام رضا (ع) با استفاده از شوینده نانویی

ماهانه نزدیک به ۵ تُن نانوشوینده مهرتاش، محصول شرکت کیمیا شیمی سهند، توسط آستان قدس رضوی برای شستشوی حرم امام رضا علیه السلام استفاده می‌شود.

شرکت کیمیا شیمی سهند تولیدکننده‌ی مواد شوینده‌ی نانویی یکی از تأمین‌کنندگان مواد شوینده مورد استفاده در حرم امام رضا علیه السلام است. بهتاش هدایتی، مدیر بازرگانی شرکت کیمیا شیمی سهند، درباره‌ی همکاری این شرکت با آستان قدس رضوی می‌گوید: « ماهانه حدود ۵ تن از مواد شوینده نانویی به آستان قدس تحویل می‌دهیم تا از آن برای شستشوی حرم استفاده شود. به دلیل فرمولاسیون نانویی این محصول، استفاده از آن هیچ تخریب یا اثرمنفی روی سطح نمی‌گذارد.»

هدایتی درباره‌ی ویژگی‌های این محصول می‌گوید: « برخلاف مواد شوینده و سفیدکننده‌ی رایج که معمولاً برای پوست خطرناک بوده و عوارض جانبی برای سلامتی فرد دارد، برای استفاده از این شوینده نانویی نیاز به محافظ یا دستکش نیست؛ چرا که پایه آن گیاهی است. در این فناوری از روغن کرچک و صمغ درخت بُنه استفاده شده که در مقیاس ‌نانومتری درآمده تا اثربخشی آن افزایش یابد. این شوینده علاوه بر خواص تمیزکنندگی، آنتی‌باکتریال نیز هست و به دلیل گیاهی بودن، کاملاً ایمن است.»

مدیربازرگانی شرکت کیمیا شیمی سهند پیرامون توسعه‌ی بازار محصول این شرکت می‌گوید: « بعد از انعقاد قرارداد ستاد نانو با فروشگاه رفاه، مهرتاش در لیست محصولات عرضه شده در فروشگاه رفاه قرار گرفت و در حال حاضر در بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای دیگر نیز عرضه‌ی این محصول انجام می‌گیرد. بعد از عرضه‌ی عمومی به فروشگاه‌ها، به دنبال وارد شدن به بازار خرده‌فروش‌ها هستیم. از این رو برنامه‌ریزی‌هایی برای اعطای نمایندگی فروش در سطح کشور انجام شده است تا مهرتاش به مغازه‌ها و سوپرمارکت‌های داخل شهر نیز عرضه شود.»

مهندس هدایتی درباره‌ی جذابیت این محصول برای بازار خارج از کشور می گوید: « در حال حاضر این محصول برای بازارهای خارجی جذابیت بالایی دارد که دلیل این امر ویژگی‌های خاص این محصول است.»

مواد شوینده‌ی نانویی شرکت کیمیا شیمی سهند برای استفاده در منازل، هتل‌ها، رستوران‌ها و بیمارستان‌ها بسیار مناسب بوده و می‌تواند جایگزینی برای شوینده‌های رایج باشد.