ثبت دو پتنت در حوزه‌ی توالی‌سنجی DNA با نانوحفره

شرکت آرمونیکا تکنولوژیز دو پتنت در حوزه‌ی توالی‌سنجی DNA با نانوحفره به ثبت رسانده‌است. این پتنت‌ها مسیر توسعه‌ی این فناوری را برای توالی‌سنجی رشته‌های بلند DNA هموار می‌کند.

شرکت آرمونیکا تکنولوژیز (Armonica Technologies) یکی از شرکت‌های فعال در حوزه‌ی توالی‌سنجی DNA است که فناوری منحصر به فردی برای برای شناسایی توالی‌های بلند DNA دارد. این شرکت اخیراً موفق به ثبت دو پتنت جدید شده‌است.

پتنت اول این شرکت با عنوان Innovative Nanopore Sequencing Technology Including a Self-Assembled Porous Membrane و شماره‌ی ۹۹۲۷۳۹۷ با موضوع توالی‌سنجی DNA با استفاده از نانوحفره و بهره‌گیری از غشای متخلخل خودآرا در دفتر USPTO به ثبت رسیده‌است. پتنت دوم این شرکت با عنوان Fabrication of Enclosed Nanochannels Using Silica Particles و شماره‌ی ۱۰۰۶۰۹۰۴ و با موضوع ساخت نانوکانال با استفاده از ذرات سیلیکا در دفتر USPTO ثبت شده‌است.

ثبت این دو پتنت می‌تواند به حفظ مالکیت فکری دستاوردهای این شرکت کمک شایانی کند. جرمی ادواردز از دانشگاه نیومکزیکو که به عنوان مشاور علمی در این شرکت فعالیت دارد، می‌گوید: «من معتقدم که شرکت آرمونیکا می‌تواند این دستاورد عملی را به ابزاری برای توالی‌سنجی DNA تبدیل کند. فناوری‌های قبلی نانوحفره برای توالی‌سنجی DNA با محدودیت‌های جدی روبرو بود. یکی از این محدودیت‌ها فقدان کنترل سرعت عبور رشته DNA از میان نانوحفره است. آرمونیکا راهکاری برای حل این مشکل ارائه کرده که در آن از فناوری نانوساخت استفاده شده است.»

شرکت آرمونیکا در حال اثبات عملکرد فناوری خود با ارائه‌ی نتایج قابل اندازه‌گیری است و قرار است نتایج دستاوردهای جدید خود را اوایل سال ۲۰۱۹ ارائه کند. این شرکت تأکید دارد که در این فناوری نیاز به آماده‌سازی پیچیده‌ای نیست و نتایج خیلی سریع ارائه می‌شود.

اسکات گولدمن، مدیرعامل شرکت آرمونیکا، می‌گوید: «براساس گزارش‌های منتشر شده توسط شرکت‌ها، راهبردهای توالی‌سنجی رشته‌های بلند DNA اهمیت و نقش مهمی در فناوری توالی‌سنجی‌های آینده دارند. ما بسیار خرسندیم که به عنوان بخشی از تیم توسعه دهنده‌ی این فناوری در حال فعالیت هستیم و می‌توانیم نقشی در توسعه‌ی این حوزه ایفا کنیم.»