عرضه چاپگر سه‌بعدی با قدرت تفکیک ۲۰۰ نانومتری

میکرولایت‌تری‌دی چاپگر سه‌بعدی ساخته که می‌تواند با قدرت تفکیک ۲۰۰ نانومتری قطعات بسیار کوچک در حد میکروسکوپی تولید کند.

شرکت فرانسوی میکرولایت‌تری‌دی (Microlight3D) که در حوزه تولید چاپگرهای سه‌بعدی با قدرت تفکیک بالا فعال است، دستگاه جدیدی به بازار عرضه کرده است.

Altraspin™ یک چاپگر سه‌بعدی است که می‌تواند قدرت تفکیک در حد ۲۰۰ نانومتر داشته باشد. این دستگاه در حوزه میکروروبات، زیست‌مهندسی و میکروحسگرها قابل استفاده بوده و می‌تواند به نیاز صنعت در بخش فناوری نانو پاسخ دهد.

دنیس باربیر، مدیرعامل شرکت میکرولایت‌تری‌دی می‌گوید: « میکرولایت‌تری‌دی این چاپگر را برای پاسخ‌دهی به نیاز بازار در بخش تولید قطعات با مقیاس‌های نانومتری عرضه کرده است که می‌توان با آن با سرعت بالا نمونه‌های اولیه محصول را با ویژگی‌های دلخواه تولید نمود. شکل هندسی هیچ محدودیتی در این دستگاه ایجاد نمی‌کند. بدون تردید، قدرت تفکیک نانومتری این فناوری می‌تواند مسیر رشد تحقیقات را در جامعه علمی هموار کند. ما پیش‌بینی می‌کنیم که شرکت‌های صنعتی از مزایای این فناوری برای تولید قطعات سه‌بعدی با مقیاس میکرونی استفاده کنند و این دستگاه می‌تواند به محدودیت‌های موجود در بازار غلبه کرده و زمان رسیدن محصول به بازار را کاهش دهد.»

میکرولایت‌تری‌دی در سال ۲۰۱۶ با توسعه یک فناوری در دانشگاه گرانوبل آلپ، تأسیس شد. این شرکت در حوزه پلیمریزاسیون دو فوتونی تخصص دارد. در این روش از لیزر پالسی برای شروع پلیمریزاسیون یک سیال به‌صورت هم‌زمان با دو فوتون استفاده می‌شود. این روش به‌صورت ویژه برای تولید قطعات کوچک طراحی شده‌است.

در دانشگاه‌های مختلف از این فناوری برای تولید قطعات ضدجعل، میکروروبات برای رهایش دارو و ساختارهای فلزی میکروسکوپی استفاده می‌شود.

بزرگترین مزیت این فناوری آن است که تولید لایه‌به‌لایه انجام نمی‌شود؛ بنابراین، با محدودیت قدرت تفکیک ۲۵ میکرونی مواجه نیست. از آنجایی که از قابلیت پلیمریزاسیون دو فوتونی استفاده می‌شود قدرت تفکیک به شدت کاهش می‌یابد.

این دستگاه به‌صورت رومیزی بوده و زبری روی سطح در محصولات تولیدشده با آن کمتر از ۲۰ نانومتر است. این دستگاه با قیمت ۱۵۰ هزار یورو به بازار عرضه شده‌است.