همکاری با دانشگاه برای تولید نانوجوهر برای چاپ سه‌بعدی

شرکت انگلیسی آئدر با همکاری دو دانشگاه، اقدام به ساخت جوهر حاوی نانوذرات برای زیست‌چاپگر سه‌بعدی کرده است. این شرکت قصد دارد تا دریابد که آیا هوش مصنوعی می‌تواند به تسریع فرآیند چاپ سه‌بعدی کمک کند.

آئدر (Aether) یکی از استارت‌آپ‌های فعال در حوزه زیست‌چاپگر سه‌بعدی بهبود‌یافته با هوش مصنوعی است. این شرکت در حال توسعه راهبرد جدیدی برای چاپ سه‌بعدی در حوزه فناوری نانو است که در این مسیر از همکاری دانشگاه لاگبروگ و دانشگاه کالج لندن استفاده می‌کند.

آئدر که در سانفرانسیسکو مستقر است، مدعی پیشروبودن در حوزه زیست‌چاپ‌ سه‌بعدی بهبودیافته با هوش مصنوعی است. این شرکت قصد دارد با توسعه این فناوری نقش مهمی در تحقیقات پزشکی در آینده داشته باشد. رایان فرانکس مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت آئدر می‌گوید: « ترکیب چاپ سه‌بعدی با فناوری نانو موجب بروز نسل جدیدی از تحقیقات پزشکی می‌شود. مشکل این است که استارت‌‌آپ‌های محدودی که در این حوزه هستند به شکل عجیبی آزمند هستند. آنها اهمیت نمی‌دهند که یک چنین فناوری چقدر در حوزه درمان سرطان می‌تواند مفید و توانمند باشد، این شرکت‌ها بدون کسب درآمد میلیون دلاری، به محققان اجازه نمی‌دهند تا تعاملی با این فناوری داشته باشند مگر این که پرداخت قابل‌توجهی برای استفاده از این فناوری کرده باشند.»

محققانی که با استارت‌آپ آئدر در حال کار هستند، روی توسعه جوهری کار می‌کنند که حاوی نانوذرات بوده و نقش نانوابزار جراحی را ایفا می‌کند. این ابزار می‌تواند داروها و مواد فعال زیستی را بسته به نیاز کاربر، در محیط رهاسازی کنند.

براساس اطلاعات منتشرشده، این نانوذرات توسعه‌یافته برای جوهر، زمانی که در معرض طول موج‌هایی از نور قرار گیرند می‌توانند محتویات خود را رهاسازی کنند.

 نانومواد فعال‌شده با لیزر می‌توانند کاربردهای متعددی در حوزه ژن‌درمانی، رهایش دارو، بازسازی عصب‌ و از بین بردن سلول‌های سرطان با روش گرمانوری داشته باشند.

در این پروژه محققان قصد دارند تا از زیست‌چاپگر سه‌بعدی شرکت آئدر در سامانه لیزری استفاده کنند. این سامانه را می‌توان با استفاده از یک رابط ساده کنترل کرد. در این پروژه، شرکت آئدر به ارزیابی توانایی و مفید بودن یادگیری ماشینی و مشاهده کامپیوتری می‌پردازد. برای مثال، این شرکت قصد دارد دریابد که آیا هوش مصنوعی می‌تواند فرآیند تولید را تسریع کند؟