نانوافزودنی روغن موتور، برنده جایزه نوآوری ادیسون

شرکت نانومک اینداستریز برای توسعه فناوری نانوافزودنی روغن موتور خود موسوم به AtomOil موفق به دریافت جایزه ادیسون ۲۰۱۹ شد. این نانوافزودنی می‌تواند ایمنی، کاهش نویز، افزایش توان و سرعت، بهبود کارایی و عملکرد را در تمام موتورها به همراه داشته باشند.

شرکت نانومک اینداستریز (NanoMech Industries) به‌عنوان برنده جایزه ادیسون سال ۲۰۱۹ معرفی شد. این جایزه با الهام از شخصیت توماس ادیسون و به دلیل ذهن خلاق و نوآور این دانشمند به شرکتی که در ازای بالاترین سطح از نوآوری و خلاقیت باشد اعطا می‌شود.

فرانک بونالیفیا از هیئت اجرایی جایزه ادیسون می‌گوید: « بسیار خوشحالیم که شرکت‌هایی نظیر نانومک در مسیر توماس ادیسون قرار دارند تا با استفاده از خلاقیت، چالش‌های صنعتی را حل کنند.»

این جایزه به دلیل توسعه فناوری افزودنی روغن موتور AtomOil به این شرکت داده شده‌است. این افزودنی موجب افزایش کارایی و بهبود عملکرد موتورهای خودرو، قایق و موتورسیکلت می‌شود. این افزودنی می‌تواند اصطکاک و خستگی موتور را در مقیاس نانومتری کاهش دهد.

جیمز فیلیپس مدیرعامل این شرکت می‌گوید: « افزودنی AtomOil یک ماده نانومهندسی شده است که می‌تواند کارایی موتور را ارتقاء دهد. مهم نیست که شما چه روغنی برای موتور خودرو، قایق یا موتورسیکلت خود می‌خرید تنها کافی است که این افزودنی به آن اضافه شود تا کارایی روغن بهبود یابد.»

در ساخت این روغن از فناوری نانومقیاس پتنت شده‌ای استفاده شده که در آن اجزاء ماکرومولکولی وجود دارند. هر یک از این اجزاءکارکرد جداگانه‌ای داشته که فرمولاسیون آن براساس چند دهه تحقیقات به‌دست آمده است. با این فرمولاسیون می‌توان رفتارهای ضدخوردگی، ضدخستگی و ضداصطکاک ایجاد کرد.

آرپانا ورما از مدیران شرکت نانومک می‌گوید: « این فناوری که معماری شبیه به مکعب روبیک دارد به شرکت نانومک امکان می‌دهد تا با تکرارپذیری و کیفیت بالا اقدام به ترکیب مواد آلی و معدنی کند و در نهایت نسل جدیدی از مواد و مولکول‌های بهبود عملکرد موتور را ارائه دهد.»

دبورا وینس اسمیت، مدیرعامل شرکت نانومک می‌گوید: « در فضای در حال تغییر و خشن کسب و کار فعلی هیچ چیز به اندازه نوآوری و توان تولید بالا نمی‌تواند به شرکت‌ها و کشورها کمک کند. توانایی توسعه محصولات و ابزارهای مرز دانش می‌تواند شرکت‌ها را یاری کند. ما محصولاتی نظیر nGlide داریم که می‌تواند به مشتریان ما کمک کند.»

nGlide فناوری پتنت شده برای بهبود نسل جدید محصولات نظیر روغن‌های موتور، روغن دنده، سیال‌های انتقالی، سیالات هیدرولیک، روغن‌های بلبرینگ، پوشش‌های ضدخستگی و ضداصطکاک و گریس‌های سنگین قابل استفاده است.