سرمایه‌گذاری مشترک برای توسعه باتری‌های با ظرفیت بالا

شرکت فرست‌گرافن سرمایه‌گذاری روی شرکت گرافن سلوشنز انجام داده است تا با همکاری این شرکت روی توسعه باتری‌های با ظرفیت بالا کار کنند.

شرکت استرالیایی فرست‌گرافن (First Graphene) موفق به تولید گرافن از گرافیت استخراج شده از سریلانکا شد. گرافن ماده‌ای تک‌لایه از جنس کربن بوده که دارای ساختار هگزاگونالی است. این ماده خواص منحصربه‌فردی دارد که می‌توان از آن در ساخت محصولات مختلفی نظیر باتری، پلیمر، فیلتر و مواد ضدحریق استفاده کرد.

این شرکت از سال ۲۰۱۷ وارد همکاری مشترک با شرکت گرافن سلوشنز (Graphene Solutions) شده بود و سرمایه‌گذاری روی فعالیت‌های این شرکت انجام داده است و براساس این توافق‌نامه فرست‌گرافن می‌تواند سهم سرمایه‌گذ‌اری خود را افزایش دهد. گرافن سلوشنز نیز توافق‌نامه‌ای با دانشگاه سوینبرن امضاء کرده تا روی پروژه باتری‌های با ظرفیت بالا کار کند، باتری‌هایی که ارزان قیمت هستند و عملکرد بالایی دارند. شرکت فرست‌گرافن نیز در سه ‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ به بررسی این پروژه پرداخته تا در انجام این پروژه با گرافن سلوشنز همکاری کند. این شرکت به مطالعه پیشرفت‌های انجام شده در این پروژه پرداخت و بازار ابرخازن‌ها را در خارج از استرالیا مورد بررسی قرار داد و فناوری‌هایی که توسط رقبا توسعه داده شده را نیز بررسی کرده است. هرچند نتایج مثبتی در این پروژه به‌دست آمده اما فرست‌گرافن تصمیم دارد تا با احتیاط بیشتری عمل کند و سرمایه‌گذاری روی شرکت گرافن سلوشنز را محدود نگه دارد.

فرست گرافن اعلام کرده است که این شرکت قصد دارد روی تولید محصولات گرافنی با کیفیت بالا برای استفاده در صنعت متمرکز شود. این شرکت محصولات گرافنی عاری از نقص‌های ساختاری تولید می‌کند که ظرفیت فعلی آن ۹۰ تن در سال است.

PureGRAPH™ به گروهی از محصولات گرافنی این شرکت گفته می‌شود که از سپتامبر ۲۰۱۸ به بازار عرضه شده است. در حال حاضر گرافن‌های شرکت فرست‌گرافن با ابعاد مختلف ۵، ۱۰ و ۲۰ میکرون عرضه می‌شوند که براساس اظهارات این شرکت‌، این محصولات به شدت مورد توجه بازار قرار گرفته‌اند. فرست‌گرافن یک گام جلوتر از فروش نمونه‌ اولیه رفته و موفق به انعقاد قراردادهای فروش مختلف شده‌است. از آنجایی که فرست‌گرافن تعاملات مختلفی را با شرکت‌ها آغاز کرده، انتظار می‌رود که فروش‌های دیگری نیز به‌زودی صورت گیرد.