نانوپوششی برای کاهش مصرف سوخت کشتی‌ها

نانوپوششی برای کاهش مصرف سوخت کشتی‌ها

شرکت همپل نانوپوششی برای محافظت از بدنه کشتی‌ها در برابر رشد خزه و جلبک دارد. این پوشش که در آن از فناوری نانواکریلات استفاده شده موجب کاهش مصرف سوخت می‌شود.

شرکت همپل (Hempel) صاحب فناوری نانوپوششی است که در آن از فناوری نانواکریلات استفاده شده و از سال ۲۰۰۲ که این فناوری عرضه شده تاکنون در بیش از ده هزار کشتی از آن استفاده شده است. این نانوپوشش با ایجاد ترکیبات زیست‌اسیدی موجب ممانعت از رشد خزه می‌شود.

این نانوپوشش موسوم به Globic 7000 یک نانوپوشش ضدخزه جدید انعطاف‌پذیر بوده که از آن می‌توان در هر نوع تانکری استفاده کرد. استفاده از این نانوپوشش باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های قابل توجه سوخت و کاهش انتشار دی‌اکسید‌کربن می‌شود.

در این محصول از فرمولاسیون ضدخزه استفاده می‌شود که در مقابل هرگونه خزه سخت و نرم سطح را محافظت می‌کند و باعث افزایش عملکرد در برابر لجن و جلبک می‌شود.

این محصول برای استفاده در شرایط مختلف کاری نظیر جریان بخار کم یا تانکرهای بزرگ طراحی شده است. دیوید ایپولیتو مدیر محصولات دریایی گروه همپل در این باره می‌گوید: «فناوری نانوپوشش ضدخزه یکی از موفق‌ترین محصولات ما بوده که بازگشت سرمایه خوبی داشته است. Globic 7000 که آخرین ورژن محصول ما است طوری طراحی شده که به مشتریان قابلیت کاربری کامل ارائه می‌دهد. این پوشش جدید باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت و محافظت تا بیش از ۶۰ ماه برای انواع کشتی‌ها می‌شود. به دلیل وجود حجم بالایی از مواد جامد، این پوشش می‌تواند خیلی سریع روی بدنه کشتی استفاده شود و با این کار هزینه‌ها کاهش یابد.»

براساس اطلاعات شرکت همپل، Globic 7000 از فناوری پتنت شده میکروالیاف بهره‌مند بوده و مقاومت در برابر سایش و ضربه را که اغلب در طول حرکت کشتی رخ می‌دهد افزایش داده و بدنه را در برابر ترک خوردگی و پوسته شدن محافظت می‌نماید.